Trump′ın azil davasında duruşmalar başlıyor

Video: Trump′ın azil davasında duruşmalar başlıyor

Amerikan Başkanı Donald Trump, Dünya Ekonomik Forumu için Davos'tayken Amerikan Senatosu'nda da bugün azil duruşmaları başlıyor. Tabi ilk etapta merak edilen yargılamada tanıkların dinlenip dinlenmeyeceği ki demokratlar dinlensin istiyor. Buna karşı çıkan Cumhuriyetçiler ise şimdiden "Tanıkların dinlenmesini içermeyen" bir tasarı hazırladı. Sonucu ön duruşma sonundaki oylama belirleyecek.

O, Dünya Ekonomik Forumu için Davos'tayken, avukatları Washington'da son hazırlıklarını yaptı. Amerikan Başkanı Donald Trump'ın görevden azli istemiyle Senato'da başlayan yargı sürecinde ilk duruşmaya çok az kaldı. Oturum Türkiye saati ile 21:00'da başlayacak.


Sürecin ilk aşaması ön duruşma olacak. Ön duruşmada yargılama usülleri belirlenecek. En merak edilen, tanıkların dinlenip dinlenmeyeceği. Çünkü Demokratlar, Beyaz Saray'da görev yapan ve eskiden Trump'ın ekibinde yer alan isimlerin duruşmalarda tanık olarak dinlenmesini talep ediyor. Kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesi "Trump'ı hızla aklamak isteyen" Cumhuriyetçiler ise tanıkların dinlenmesine sıcak bakmıyor. Bu amaçla da öne aldılar. Ve ön duruşma öncesi yargılama usüllerini ortaya koyan bir tasarı hazırladılar.


Amerikan Senatosu çoğunluk lideri Cumhuriyetçi Mitch Mcconnell'ın hazırladığı tasarıya göre, yargı sürecine herhangi bir yeni tanık çağrılmayacak. Savunma tarafı ile davacı tarafa, iki güne yayılmış şekilde toplam 24'er saat verilecek. Tarafların tezlerini ortaya koymalarının ardından "jüri" görevi gören senatörler, davacı ve savunma taraflarına sorularını yöneltebilecek. İşte bu tasarı bugün ön duruşma sonunda oylanacak. Beklenen kabul edilmesi. Çünkü 100 sandalyeli ABD Senatosu'nda çoğunluk 53 sandalye ile Cumhuriyetçilerin elinde.


Yargılama sürecinin kuralları belirlendikten sonra, Trump'ın azil davasında duruşmalara geçilecek. Senato Genel Kurulu'nda önce Demokrat savcı vekillerden oluşan davacı taraf, ardından da Trump'ın avukatları görüşlerini ortaya koyacaklar. Duruşmaların sonunda Senato, Trump'ın suçlu olup olmadığı konusunda oylama yapacak. ABD tarihinde azli istenen üçüncü başkan olan Trump, buna göre ya görevde kalacak ya da görevden alınacak ve yerine yardımcısı Pence geçecek.


CNN Internatıonal'ın yaptığı son ankete göre Amerikan halkının yüzde 51'i Trump'ın mahkum edilip görevden alınmasını istiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS