Son Dakika

Trump kendi sosyal medyasını kurdu!

A A

21.10.2021 - 11:17

ABD'de kongre baskınının ardından sosyal medya platformlarında yasaklanan eski Amerikan Başkanı Donald Trump kendi sosyal medyasını kurdu. Trump böylece onu platformlarından yasaklayan Facebook ve Twitter gibi "Büyük teknoloji şirketlerine karşı durmayı" hedefliyor.

ABD'de 6 Ocak 2021'de kongre binasına yönelik baskının ardından o dönem başkanlık koltuğunda oturan Donald Trump, Facebook, Twitter ve Youtube gibi bir dizi sosyal medya platformlarında yasaklanmıştı.

Trump sosyal medya yasağını kırmak için önce kendi internet sitesini kurdu, şimdi de kendi sosyal medya platformunu oluşturdu.

Donald Trump, kendi sosyal medya uygulaması Truth Social'ı gelecek ay başlatacağını açıkladı.

Konuyla ilgili basın açıklamasında Trump, "Taliban'ın twitter'da büyük bir varlık gösterdiği ama en sevdiğiniz Amerikan başkanının susturulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu kabul edilemez" dedi.

Yeni şirketin herkese düşüncelerini paylaşma imkanı tanımak için kurulduğunu söyleyen Trump, "Yakında Truth Social'da düşüncelerimi açıklayacağım ve büyük teknoloji şirketlerine karşı savaşacağım için çok heyecanlıyım" dedi.

Truth Social'ın gelecek ay "seçilmiş davetlilerle" lansmanının yapılması ve 2022'nin ilk çeyreğinde de kullanıcılarla buluşması planlanıyor.

Başkanlığı sırasında özellikle twitter'ı sıklıkla kullanan Trump, kendisini haksız yere sansürlediğini iddia ettiği teknoloji devlerine dava açmıştı. Twitter, Facebook ve Instagram gibi platformlar kongre baskınından sonra şiddete teşvik edici paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle Trump'ın hesabını kapatmıştı.