Trump, Zelenskiy'e ne dedi?

Trump, Zelenskiy'e ne dedi?

ABD Başkanı Donald Trump’ın adı, bir kez daha soruşturmalar ve usulsüzlüklerle anılıyor. ABD basınına göre Trump, Biden'in oğlunun Ukrayna'daki bağlantılarının soruşturulması için, Ukrayna Cumhurbaşkanı'ndan yardım istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Trump, geçen yaz Ukrayna Cumhurbaşkanı'nı aradı. Başkanlık yarışında karşısına çıkacak Joe Biden'ın oğlunun işlerinin soruşturulmasını talep etti." Washington Post gazetesinin haberinde yer alan bu iddia, Washington'ın gündemine bomba gibi düştü.

Habere göre görüşme Trump Zelenskiy göreve geldikten sadece 2 ay sonra gerçekleşti.

Trump'ın hedefinde, eski ABD Başkan Yardımcısı ve 2020 seçimlerinde kendisine karşı aday olacak Joe Biden vardı. Zelenskiy'den, Biden'ın oğlunun Ukrayna'daki faaliyetlerinin soruşturulmasını istedi.

Wall Street Journal'ın iddiasına göreyse Trump, Zelenskiy'den bu soruşturmada, kendi kişisel avukatı Rudy Giuliani ile birlikte çalışmasını istedi. Hatta bu isteğini 8 kez tekrarladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Giuliani, Joe Biden'ın, başkan yardımcısı olduğu sırada oğlu Hunter Biden'ı, Ukraynalı Doğalgaz Şirketi Burisma Group'la bağlantıları nedeniyle bir soruşturmadan koruduğunu iddia etmişti.

Ukrayna'daki şirketin Yönetim Kurulu üyesi olan Hunter Biden yolsuzluk ve kara para aklamakla suçlanıyordu.

Haberdeki bir başka iddia daha dikkat çekti. İddiaya göre ABD istihbaratından bir yetkili, ABD Başkanı Trump'ın yabancı bir lidere verdiği sözden son derece rahatsızlık duydu ve Başkan'ı şikayet etti. İstihbarat İzleme Dairesi şikayeti "Acil ve ciddi' olarak dosyaladı.

Demokratlar ABD Başkanını siyasi bir rakibe zarar vermeye çalışmakla suçladı. Trump ise haberi yalanladı. Ukrayna lideriyle "Gayet harika ve rutin bir görüşme" yaptığını söyledi. Yanlış bir ifade kullanmadığını savundu.

Tüm bu gelişmeler karşısında, Biden'ın tepkisi de sert oldu. Demokrat Parti'nin Başkan aday adayları arasında yarışı önde götüren Biden, Trump'ı iktidarını kötüye kullanmakla ve Amerika'yı alçaltmakla suçladı.

Trump'ın Zelenskiy'ye Temmuz ayındaki görüşmesinin deşifresinin kamuoyuna açıklaması gerektiğini söyledi.