Trump'ın görevden aldığı isimler artıyor

Video: Trump'ın görevden aldığı isimler artıyor

ABD Başkanı Donald Trump, koltuğa oturduktan sonra görevden aldıklarıyla konuşulan bir isim. Kovulan son isim ulusal güvenlik danışmanı John Bolton oldu. Böylece Trump'ın kabinesinde ve yönetiminde görevine son verdiği isimlerin sayısı 35'e yükseldi.

Ocak 2017'de göreve gelen ABD Başkanı Donald Trump'ın kabinesindeki yaprak dökümü sürüyor. Listeye eklenen son isim ulusal güvenlik danışmanı John Bolton oldu. Böylece 2,5 yılda Trump'ın ekibinden gidenlerin sayısı 35'e ulaştı.

İstifa ve görevden alma dalgası Trump koltuğu oturduktan 20 gün sonra başladı. Trump Barack Obama tarafından atanan adalet bakanı vekili Sally Yates'i görevden aldı. Trump Beyaz Saray’da birinci ayını doldurduğundaysa, ulusal güvenlik danışmanı olarak atanan Michael Flynn'in istifası geldi. Flynn'i götüren 2016 başkanlık seçimlerine rusya'nın müdahalesi olup olmadığına dair soruşturmaydı.
Rus yetkililerle seçim öncesi görüştüğüne dair FBI’a yalan söylediği ortaya çıkan Flynn görevi bıraktı.

Başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesi iddialarını soruşturan FBI direktörü James Comey Mayıs 2017'de görevden alındı. Şubat 2018'de ise dışişleri bakanı Rex Tıllerson, görevden alındı. Trump ile dış politikada anlaşmazlıkları bulunuyordu. Ancak asıl nedenin Tıllerson'ın Trump için kullandığı "Moron" sözü olduğu iddia edildi.

Savunma bakanlığı görevini yürüten James Mattıs de, 2018 aralığında Trump ile görüş ayrılığı yaşadıklarını belirterek istifa etti.

Bu isimlerin dışında, BM Daimi Temsilcisi Nıkkı Haley, Ulusal Güvenlik Danışmanı Mcmaster, Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Reınce Prıebus, Beyaz Saray İletişim Direktörleri Anthony Scaramucci, Hope hıcks, Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sean Spıcer, Baş Ekonomi Danışmanı Gary Cohn, Sağlık Bakanı Tom Prıce ya Trump tarafından görevden alındı ya da istifa etmek zorunda kaldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS