Trump'ın mitinginde ırkçı tezahürat

Video: Trump'ın mitinginde ırkçı tezahürat

Bir süredir 4 demokrat kadın kongre üyesine yönelik söylemleri nedeniyle ırkçılıkla suçlanan ABD Başkanı Donald Trump, katıldığı bir mitingde yine aynı isimleri hedef aldı. Destekçileri de Trump'ın Müslüman kongre üyesi İlhan Ömer'e yönelik sözlerine "Onu ülkesine gönder" karşılığı verdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın kongre’nin dört kadın üyesine yönelik ırkçı sözleri, 2020 Başkanlık Seçimi için yürüttüğü kampanyanın bir parçası mı ? Bu soruyu akıllara getiren, ABD Başkanı’nın taraftarlarıyla bir araya geldiği bir mitingde atılan “Onu geri gönder” sloganı oldu.


Donald Trump, Kuzey Carolaina eyaletinde bir mitingdeydi.


Gelecek sene yapılacak başkanlık seçimleri ile ilgili konuşması beklenirken, hedefinde yine farklı kökenden gelen Demokrat Partili kadınlar vardı.


ABD Başkanı içlerinde Amerika dışında doğan tek isim olan Ilhan Ömer için, “Açıkçası ve önemlisi, Ömar’ın kısır bir Yahudi düşmanlığı yayan geçmişi var” dedi. O sırada salondaki kalabalıktan onu ülkesine gönder tezahüratları yükselmeye başladı.


Bu görüntüler yerel medyada Trump’ın Demokrat kadınlara yönelik söylemleri seçim kampanyasına dönüşüyor şeklinde iddialara sebep oldu.


ABD Başkanı Donald Trump, resmi twıtter hesabından paylaşım yaparak, Müslüman kadın kongre üyeleri için “Suça bulaşmış ülkelerinize dönün ve orayı düzeltin” demişti.


Temsilciler Meclisi de Trump’ın dört Kongre üyesine yönelik tweetlerini ırkçı bulmuş, o ifadeleri kınayan karar tasarısını kabul etmişti.


Irkçılık suçlamalarına twitter hesabından “Bedenimde tek bir ırkçı kemik yok” diye karşılık veren ABD Başkanı, söylemlerinde geri adım atmıyor.


Seçim kampanyasını da bu tür sözler üzerine kurduğu gözlenen Trump’ın taraftarlarının da “Onu geri gönder” şeklinde karşılık vermesi, Amerikan basınında Trump’ın seçim stratejisinin tutacağı yönünde yorumlara neden oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS