Türkiye sınırı yakınına göç

Video: Türkiye sınırı yakınına göç

Suriye'nin İdlib kentinde rejimin saldırılarına ara vermesine rağmen Türkiye sınırına son 3 günde 47 bin sivil daha göç etti.

Saldırılar durdu ama Suriye'nin İdlib'den göç sürüyor. Anadolu Ajansı'na göre 3 günde yaklaşık 47 bin sivil Türkiye Sınır Hattına yakın bölgelere göç etti.


Saldırıların sürmesi halinde durum daha da kötüleşecek.İdlib'in güneyindeki Cebel Ez-Zeviye bölgesinde de göçlerin başlamasından endişe ediliyor. Son iki ayda yerinden edilenlerin sayısı yarım milyona ulaşması ihtimali var. Kasım ayından bu yana bölgede 264 bin sivil evsiz kaldı


Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal Başkanlığındaki heyetin, Moskova'da 23 Aralık'ta yaptığı görüşmelerden sonra hava saldırıları durmuştu.


İdlib'deki kampların dolması, yeni çadır kurulacak alanın ve altyapının bulunmaması ve yardımların azalması nedeniyle binlerce sivil sığınacak yer bulmakta güçlük çekiyor.


Saldırılardan kaçarak evsiz kalan binlerce aile yardım bekliyor.


Saldırıların yoğun olduğu alanlardan nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise 2019 içerisinde bir milyonu aştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS