None

Türkiye'den Afganistan'da "kozmik" tahliye

A A

19.08.2021 - 10:52

Afganistan'dan tahliyeler devam ederken, Türkiye'nin çok önemli bir tahliye gerçekleştirdiği ortaya çıktı. İddiaya göre ülkenin cumhurbaşkanı ikinci yardımcısı ve dışişleri bakanı dahil önemli yöneticileri Türk Hava Yolları'nın uçağıyla kurtarıldı.

Kabil'in Taliban'ın eline geçeceğini anlayan Türkiye, ülkenin önemli devlet adamlarını çok gizli bir operasyonla kurtardı. Hamit Karzai Havalimanı'ndaki kargaşadan çıkarılan bürokratlar Türkiye'ye ulaştı.

Hürriyet gazetesinden Toygun Atilla, Türkiye'nin Afganistan'da yaptığı kozmik tahliyenin detaylarını aktardı. İddiaya göre Kabil'in düşeceğini anlayan Türkiye, büyükelçilikle koordineli olarak bir kurtarma planı yaptı. Kentteki Türkler ve Türkiye'ye yakın Afgan devlet adamlarına tahliye planı anlatıldı.

Bir süre sonra Kabil Taliban'ın eline geçince kurtarma planı devreye alındı. Hamit Karzai Havalimanı'nda bekletilen Türk Hava Yollarına ait TK707 sefer sayılı uçak tahliye için hazırlandı. Türk vatandaşları ve Afgan devlet adamları büyük kargaşa yaşanan havalimanına güçlükle ulaştı. Kurtarılacak isimler, havalimanındaki Türk birliğinde bir süre bekledi. Operasyon başladığında ülkeden kaçmak isteyen 3 bin kişi havalimanını işgal etti. Türk askerleri kaosu önlemek için tanklarla kalabalığın önünü kesti. Bu esnada kalabalık, kalkmaya çalışan ABD uçağına yönelmiş ve dünyanın dehşetle izlediği görüntüler yaşanmaya başlamıştı.

Türkiye'ye gelmeyi bekleyen 324 yolcunun içinde Türk vatandaşlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Muhammet Server Danış, Afgan Dışişleri Bakanı Muhammet Hanif Atmar, Milli İstihbarat Başkanı Ahmet Zia Saraj gibi isimler de vardı. Kalabalığın ABD uçağına yönelmesini fırsat bilen THY uçağı havalandı, Türkiye'ye doğru yola çıktı. Türkiye kendi vatandaşlarının yanı sıra Afganistan'ın önemli devlet adamlarını da böylece kurtarmış oldu.