Türkiye'ye başsağlığı mesajları

Video: Türkiye'ye başsağlığı mesajları

Türkiye, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8'lik depremin yaralarını sarmaya çalışırken çok sayıda ülkeden taziye, destek ve birlik mesajları geldi.

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle birçok ülkeden Türkiye’ye taziye mesajları geldi. Pek çok ülke, arama kurtarma çalışmalarına destek için hazır olduğunu vurguladı.


ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Aklımız Türkiye'deki dostlarımızda, bu trajedide sevdiklerini kaybeden herkese başsağlığı diliyoruz” denildi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Elazığ'dakiler için bir mesaj yayımladı. "Sizler bu gece dualarımızdasınız” dedi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Elazığ’daki deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi. “Acınızı paylaşıyoruz” dedi. Almanya Şansölyesi Merkel duyduğu büyük üzüntüyü dile getirirken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da "Fransa Türkiye’nin yanındadır" mesajı verdi.


Komşu Yunanistan ve İran'dan da dayanışma mesajları geldi. 2 ülke de, arama kurtarma çalışmaları ve sağlık alanında desteğe hazır olduklarını vurguladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, yayımladığı taziye mesajında "Tüm Türk ulusuna başsağlığı ve sabırlar dilerim” ifadelerini kullandı.


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, depremdeki can ve mal kayıplarından duyduğu derin üzüntüyü belirtti. Birleşmiş Milletlerin destek teklifinde bulunduğunu ifade etti.


Avrupa Birliği'nden yapılan açıklamadaysa, "Durumu yakından takip ediyoruz. Türk halkı ile tam dayanışma içerisindeyiz” ifadeleri yer aldı.


Letonya, Arnavutluk ve Kosova’dan da Türkiye’ye destek ve başsağlığı mesajları geldi. Meksika ve Bolivya gibi Güney Amerika ülkelerinin oluşturduğu AND Parlamentosu da depremde hayatını kaybedenler için Türkiye’ye taziye mesajı iletti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS