hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ukrayna NATO’ya üye olacak mı?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ukrayna temas grubu, Almanya'da Ramstein Hava Üssünde toplantı yaptı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tüm NATO müttefiklerinin Ukrayna’nın üye olması konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna temas grubu, ABD’ye ait Almanya’daki Ramstein Hava Üssünde toplandı. 50'den fazla ülkenin savunma bakanı toplantıya katıldı. Gündemde Rusya’ya karşı taarruz hazırlığı yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski'nin batılı müttefiklerden daha fazla savaş uçağı ve uzun menzilli füze talebi vardı.

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ramstein'daki toplantı öncesi Kiev’i ziyaret etmiş, Zelenski'nin talep listesini almıştı.    Toplantıda da bu mühimmat listesi değerlendirildi.

  Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda yeşil ışık yaktı ve “müttefiklerin de kabul ettiği gibi Ukrayna’nın hak ettiği yer NATO’da ama aynı zamanda şu anda asıl odak noktası Ukrayna’nın galip gelmesini sağlamak.” ifadelerini kullandı.

  ABD Savunma Bakanı Lyod Austin, Ukrayna'ya verilen desteğin "güçlü ve haklı" olduğunu söyledi.

  Austin, “Putin, Kiev’in demokratik olarak seçilmiş hükümetini kolayca devirebileceğini düşündü. Daha geniş dünyanın yanına kâr kalacağını düşündü. Birliğimizin parçalanacağını düşündü. Ama yanılıyordu.” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow