Uluslararası Çalışma Grubu'ndan çarpıcı rapor: Dünyada 50 milyon modern köle var

Uluslararası Çalışma Grubu'ndan çarpıcı rapor: Dünyada 50 milyon modern köle var

Uluslararası Çalışma Örgütünün yaptığı araştırmaya göre salgın, savaş ve iklim krizi, modern köleliğin artmasına sebep oldu. Rapor bulguları, dünya çapında modern köle olarak tanımlanan 50 milyon kişinin içinde çocuk işçiler ve zorla evlendirilenler var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyada 50 milyon modern köle var. Bu ifade Uluslararası Çalışma Örgütünün açıkladığı rapordan. Raporda yer alan verilere göre, bu insanların 28 milyonu zorla çalıştırılırken 22 milyonu ise zorla evlendirilmek isteniyor. Modern köleliğin etnik, kültürel ve dini sınırları aştığına dikkat çeken uzmanlar, orta ve yüksek gelirli ülkelerde de birçok vakanın olduğunun altını çiziyor. Salgın, silahlı çatışmalar ve iklim krizi gibi etmenlerin, modern köleliğin artmasında etkili olduğu düşünülüyor.

Rapora göre zorla çalıştırma vakalarının yüzde 86'sı özel sektörde meydana gelirken, kalan yüzde 14'lük kısım ise devlet tarafından çalıştırılanları oluşturuyor. Her sekiz işçiden biri çocuk. Toplamda 3,3 milyon çocuk zorla çalıştırılıyor. Bunların yarısından fazlası ticari cinsel sömürü mağduru. Zorla evlendirilenlerin sayısının 22 milyon olduğu tahmin ediliyor. Diğer taraftan gerçek vakaların mevcut tahminlerin çok daha üzerinde olduğu iddia ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rapora göre kadınlar ve çocuklar açık ara en savunmasız grubu oluşturuyor. Ayrıca göçmenlerin de göçmen olmayanlara göre zorla çalıştırılma olasılığı daha fazla bulunmakta. Rapor, modern köleliğin yasal korumalarla azaltılacağını ortaya koyarken 2016'dan bu yana bu sayının 10 milyon arttığı görülüyor.