Yeni kabineyi reddeden Lübnanlılar sokaktaydı

Video: Yeni kabineyi reddeden Lübnanlılar sokaktaydı

Lübnan'da kurulan yeni hükümet, sokakları karıştırdı. Hükümeti reddeden Lübnanlılar protesto için sokaktaydı. Başkent Beyrut'ta göstericiler ile polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, aylardır süren sokak gösterileri bir kez daha şiddetlendi. Hassan Diyab Başbakanlığında kurulan yeni hükümete tepki için düzenlenen gösterilerde, güvenlik güçleriyle eylemciler arasında çatışmalar yaşandı.


Meclis binası yakınlarında toplanan protestocular, Hizbullah ve siyasi müttefiklerinin desteğiyle kurulan Diyab hükümetini protesto etti.


Güvenlik güçleri, göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmaya çalıştı. Eylemciler ise taş atarak karşılık verdi. Beyrut ve diğer bazı kentlerde de göstericiler, yolları kapattı.


Lübnan'da ekonomik kriz ve hükümetin vergi politikalarına karşı düzenlenen gösteriler üzerine Başbakan Saad El-Hariri, 29 Ekim 2019'da istifa etmişti. Yerine, Hizbullah örgütü ve siyasi müttefiklerinin desteğiyle öne çıkan Hassan Diyab başbakanlığında yeni hükümet kurulmuştu.


Protestocular, Hizbullah ve siyasi müttefiklerini temsil ettiği gerekçesiyle yeni kabineyi reddediyor.


Kabinesinin teknokratlardan oluştuğunu ve yeni seçim yasası için çalışacaklarını ifade eden yeni Başbakan Hasan Diyab, ilk olarak, protestocuların taleplerini dikkate aldıkları mesajını verdi.


Savunma Bakanlığına ilk kez bir kadının atandığı küçültülmüş yeni kabinede 5 kadın bakan daha yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS