Yerli SİHA'lar dünya basınında

Video: Yerli SİHA'lar dünya basınında

Türkiye'nin Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye'de rejim güçlerine karşı kullanıldığı silahlı insansız hava araçları dünya basınında yer buluyor. Fransız basını Türkiye'nin bu konuda Fransa'yı geçtiğini yazdı.

Türk ordusunun İdlib'de rejime karşı kullandığı yerli yapım silahlı insansız hava araçlarına dünya basını yakın ilgi gösteriyor.


Fransa'da yayımlanan L'Opinion gazetesinde SİHA'larla ilgili bir analiz yayınlandı. Analizde Türk ordusunun SİHA'lar konusundaki kapasitesini gösterişli bir şekilde sergilediğine işaret edildi.


"Türkiye, on yıldır bu alanda ulusal sanayi kapasitesini geliştirdi ve Fransa gibi ülkelere göre net şekilde ileride" denildi.


Analizde Türk ordusunun NATO standartlarında, modern orduların yaptığı gibi hareket ettiği vurgulandı. Sahada özel birliklerin ve yerel güçlerin devrede olduğu hatırlatılarak, "Türk ordusu, temelde havadan ve uzaktan müdahale ediyor" ifadeleri kullanıldı.


Türkiye'nin Bayraktar ve ANKA modeli olmak üzere yaklaşık yüz araca sahip olduğunun altını çizen gazete, SİHA'ların FRANSA'nın kullandığı Amerikan yapımı Reapers modeline oranla daha küçük, daha az sofistike ve daha az maliyetli olduğuna dikkat çekti.


Türkiye'nin üretimi tam kapasiteyle sürdürdüğü ve yeni, performansı daha yüksek modeller geliştirdiği de analizdeki vurgular arasında yer aldı.


Fransız Haber Ajansı AFP de "Türk Yapımı İHA'lar Suriye'de Türk ordusunun yardımına uçtu" başlığı ile kaleme alınan haberinde İHA'ların güçlü performansından bahsetti.


Türkiye'nin ürettiği İHA ve SİHA'lara Amerikan Forbes dergisi de yer verdi. Haberde "Türkiye Çin ile birlikte SİHA ve İHA üretiminde Dünya lideridir" denildi.


Haberde, Rusya'nın benzer bir operasyonel SİHA sistemine sahip olmadığı dile getirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS