None

YouTube 15 yaşında

A A

24.04.2020 - 09:50

Video paylaşım platformu YouTube 15 yaşına girdi. Bugün yüz binlerce üretici, özgün içerikleriyle, dünyanın her yanından insana ulaştığı bir platformdan bahsediyoruz. Bakın herşey nasıl başlamıştı.

Artık herkes bu cümlelerin anlamını biliyor. Bugün milyonlarca kullancısı, içerik üreticisi ve özgün videolarıyla, dijital dünyanın ekranı YouTube 15. Yaşını kutluyor.

İlk YouTube videosu 23 Nisan 2005’te yüklendi. Yani, tam 15 yıl önce. YouTube’un kurucu ortağı Jawed Karim, "Hayvanat bahçesinde ben" başlıklı, 18 saniyelik bir video yayınladı. Karim’in filler hakkında konuştuğu o kısa video, bugüne dek, 90 milyondan fazla kez görüntülendi.

Dünyanın gördüğü o ilk YouTube videosunda Karim, “Videoyu beğenmeyi unutmayın, yorum yapın” gibi artık klişe haline gelen cümleleri kullanmadı. Kısaca “Söyleyeceklerim bu kadar diyerek videosunu bitirdi ve bu kapanıştan 1 sene sonra, Karim ve ekibi YouTube’u 1.65 Milyar Dolar karşılığında Google’a sattı.

Platform, son on beş yıl içinde, adeta yeni bir dünyanın kurulumunda rol oynadı. Orijinal TV şovları ve filmlerinin başlatılması, özgün içerik üreticileri sayesinde, her tür videonun bulunduğu bir merkez haline geldi.

YouTube birçok tepe ve dip noktası gördü. Büyük başarılarının yanı sıra, bir dönem nefret söylemi içeren videolardaki artış, adı ırkçılık ve anti-semitizm iddialarına karışan YouTube yıldızlarının skandalları nedeniyle, eleştirilerin hedefi oldu.

Bugün YouTube’u her ay 2 milyardan fazla kullanıcı ziyaret ediyor. Günde bir milyar saat içerik izleniyor. Pek çok kişi, profesyonel olarak YouTube’a içerik hazırlıyor, bundan milyonlar kazanıyor. Artık insanlar yeteneklerini televizyon setlerinde ya da sahnelerde değil, YouTube kanallarında sergileyerek ünlü oluyor.

YouTube artık bir jenerasyonun kendini ifade etme alanı. Aslında her şey hayvanat bahçesindeki Karim ile başlamıştı.