Yunan ve Fransız gemilerinden kıta sahanlığı ihlali

Yunan ve Fransız gemilerinden kıta sahanlığı ihlali

Yunanistan ve Fransa, Doğu Akdeniz'de ihlal girişiminde bulundu. Yunan Deniz Kuvvetleri refakatindeki bir Fransız gemi için, Türk Kıta Sahanlığı içinde araştırma NavTex'i yayınlandı. Türkiye duyuruyu, karşı bir NavTex yayınlayarak geçersiz kıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunan Deniz Kuvvetleri refaketindeki Fransız araştırma gemisi, Türk kıta sahanlığını ihlal teşebbüsünde bulundu. Türkiye’nin karşılık vermesiyle gemi, Türk Kıta Sahanlığı'ndan uzaklaştı.

İhlal girişimi Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Ankara ziyareti sırasında oldu. Yunan Deniz Kuvvetleri Oşinografi Dairesi bir NavTex ile Fransız L’Atalante gemisinin, 15-18 Nisan tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de Girit Adasının Güneydoğusunda bilimsel araştırmalar yapacağını duyurdu.

Türkiye derhal karşı bir NavTex yayınladı. Yunan NavTex’inde belirtilen deniz sahalarının bir bölümünün türk kıta sahanlığı içinde bulunduğunu, Bu nedenle bölge için NavTex yayınlama yetkisinin Türkiye’ye ait olduğunu açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye’nin NavTex’ine rağmen Fransız gemi, Yunan fırkateyninin refakatinde izinsiz bir şekilde Türk Kıta Sahanlığına girdi. Yunan basınına göre, bölgede bulunan Türk fırkateyni, her 2 gemiyi de Türk Kıta Sahanlığı içinde bulunuyorsunuz. Bölgeyi terkedin" diye uyardı.

Fransız ve Yunan gemileri bir süre dirense de, daha sonra bölgeden uzaklaşmak zorunda kaldı. L'Atalante bilimsel araştırmalarını Türk Kıta Sahanlığı dışında sürdürdü.

ATİNA, SİLAHLANMA HEDEFİNİ DE BÜYÜTÜYOR

Fransa'ya 12'si kullanılmış, 6'sı da yeni olmak üzere toplam 18 adet Rafale savaş uçağı sipariş veren Yunanistan, aynı tipte 6 uçak daha satın alma niyetinde.

Yunanistan'ın Fransa'dan sipariş ettiği toplam 18 Rafale uçağının maliyeti 1.9 milyar Euro. Toplam sayının 24'e çıkarılması durumunda Yunanistan Fransa'ya 800 milyon Euro daha ödeyecek.