Yunanistan'da hükümete eleştiri

Video: Yunanistan'da hükümete eleştiri

Yunan hükümeti tüm çabalarına karşın pazar günü Berlin’de yapılacak Libya Zirvesi’ne çağrılmamıştı. Başbakan Miçotakis muhalefetin yoğun eleştirisi altında.

"Hani Türkiye uluslararası alanda tek başına kalmıştı” Yunanistan’da muhalefet hükümeti bu sözlerle vurdu. Pazar günü Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılacak Libya Zirvesi’ne Türkiye Rusya başta olmak üzere 11 ülke, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gutteres ve Libya’daki taraflar katılacak.

Türkiye ile Libya arasında deniz yetki sınırlarına ilişkin mutabakat muhtırasının geçerliliğini yitirmesi için umutlarını Hafter’ın iktidarı ele geçirmesine bağlayan Yunanistan, Libya Konferansı’na katılabilmek için büyük çaba sarf etti. Ancak Almanya’dan davet gelmedi.

Büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Miçotakis hükümeti şimdi de muhalefetin hedefinde. Ana muhalefetteki radikal sol koalisyon Syriza'nın sözcüsü "Hani Türkiye uluslararası alanda tek başına kalmıştı” diye sordu. "Konferansa Cezayir ve Kongo bile çağrıldı, ama Yunanistan davet edilmedi. Hükümet, Türkiye’nin uluslararası alanda tek başına kaldığını söylüyor, ama pek öyle olmadığı görülüyor. Yunanistan, egemenlik haklarını ilgilendiren bir konferansa katılamayacak. Hükümetin sorumluluğu büyük” dedi.

Bu arada Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki sınırlarına ilişkin mutabakat protokolüne karşı bölgede “ittifak” kurma çabasına giren Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Fas’ı ziyaret etti. Dendias, Cezayir ve Tunus’a da gidecek.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS