Yunanistan'la diplomatik temas | Video

Video: Yunanistan'la diplomatik temas | Video

Türkiye ve Yunanistan arasında Oruç Reis Gemisi'nin sismik araştırmaları için ilan edilen NavTex sonrası yaşanan gerginlik, diplomasinin devreye girmesiyle aşıldı. Şimdi gözler Ankara-Atina arasında Doğu Akdenizle ilgili sorunları görüşmek üzere yapılması planlanan görüşmede. Önümüzdeki günlerde Ankara'ya bu görüşmeler için Yunan askeri heyetinin gelmesi bekleniyor.

İki ülke arasında NavTex krizi yaşandı. Hatta sıcak çatışmanın eşiğine gelindi. Diplomasinin devreye girmesiyle gerilim düştü. Şimdi Türkiye ve Yunanistan dördüncü kez masaya oturmaya hazırlanıyor.

Milli Savunma Bakanı Akar bu mesajları verirken, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten de benzer bir mesaj geldi. Miçotakis "Türkiye ile görüşmelere ve diyaloğa açığız ancak bunu onların baskıları, zorlamaları altında yapamayız" dedi.

Şimdi gözler yapılması planlanan toplantılarda. Taraflar daha önce iki ülke arasında, uçuş hattından kıta sahanlığına, adaların Yunanistan tarafından silahlarındırılmasından Doğu Akdeniz'e kadar birçok başlığı askeri heyetlerin ağırlıklı olarak katıldığı teknik görüşmelerle masaya yatırıyordu.

Geçtiğimiz yıl bu görüşmeler tam 3 kere sırasıyla ülke başkentlerinde yapılmış, ardından görüşmeler gerginlik nedeniyle rafa kaldırılmıştı.

Şimdi iki ülke bu görüşmelere kaldığı yerden devam etmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda, Ankara Atina'dan gelecek askeri heyeti ağırlayacak.

Ankara'nın mesajı, Yunanistan ile tüm sorunları önkoşulsuz görüşmeye hazırız şeklinde. Yunanistan ise sadece Ege Denizi'ndeki sorunların masaya yatırılmasından yana. Türkiye ise eş zamanlı olarak Kıbrıs açıklarındaki enerji kaynaklarının hakça paylaşımı için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Rum Kesimi arasında gayriresmi görüşmelerin başlamasını istiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS