Zelenski Avrupa Konseyi Zirvesine hitap etti

Zelenski Avrupa Konseyi Zirvesine hitap etti

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski Avrupalı liderlere yolladıkları hava savunma sistemleri için teşekkür etti. Liderlerden bir kez daha savaş uçağı talep etti. Uçak talebine İngiltere ve Almanya’dan yanıt geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski Avrupa Konseyi Zirvesinde liderlere video konferans yoluyla “Avrupa’nın sevgili liderleri. Bugün Ukrayna zorlu bir sınavdan geçti. Yoğun bir Rus füze saldırısı gerçekleşti. Özellikle terör devletinin övündüğü balistik füzelerle. Rusya, hava savunmamızın işlemesini zorlaştırmak için aynı anda balistik, seyir füzeleri ve insansız hava araçları kullandı. Ama tüm canlar korundu. Balistik olanlar da dahil olmak üzere tüm füzeler yüzde 100 düşürüldü. Bu tarihsel bir sonuçtur. Hepinize teşekkür ederim.” sözleriyle hitap etti.

Ülkesini Rus füzelerinden korumaya yardımcı olan hava savunma sistemleri sağladıkları için Avrupalı liderlere teşekkür etti. Zelenski İzlanda'nın başkenti Reykjavik’te düzenlenen Avrupa Konseyi Zirvesinde, liderlerden bir kez daha savaş uçağı talep etti.

Vladimir Zelenski, “Ukrayna'nın toprakları büyük ve dün geceki gibi hava savunma sonuçlarını ülke çapında kural haline getirmek için ek hava savunma sistemlerine ve füzelere ihtiyacımız var. Ayrıca onlarsız hiçbir hava savunma sisteminin mükemmel olmayacağı modern savaş uçaklarına da ihtiyacımız var ve o noktaya geleceğimizden eminim.” sözleri kullandı.

Zelenski'nin savaş uçağı talebine İngiltere ve Almanya’dan yanıt geldi. Almanya ve İngiltere savunma bakanları düzenledikleri basın toplantısında F-16 kararının Beyaz Saray'a bağlı olduğunu söyledi ve “Böyle bir ittifakta, böyle bir koalisyonda aktif rol oynayamayız çünkü ne eğitim kapasitemiz ne yetkinliğimiz ne de uçağımız var. Ve sonunda, bildiğim kadarıyla, F-16 savaş uçağının teslim edilip edilemeyeceğine, bu uçaklarda eğitim yapılıp yapılmayacağına beyaz saray karar veriyor. Bunlar Berlin’de cevaplanan sorular değil.” ifadeleri kullanıldı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber