None

Zelenskiy: Okulları vurarak ne elde edilebilir?

A A

13.05.2022 - 12:41 | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, savaşa dair yeni açıklamalarda bulundu. Rus güçlerinin Çernihiv'de bir okulu vurduğunu açıkladı. Ukrayna lideri, "Rusların stratejik yenilgisi dünyadaki herkes ve hatta onlarla ilişki kurmaya devam edenler için aşikardır." dedi.

Rusya, Ukrayna'nın Çernihiv kentinde bir okulu vurdu. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken, 12 kişi yaralandı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, saldırıya tepki gösterdi.

Vladimir Zelenskiy, “Rusların stratejik yenilgisi dünyadaki herkes ve hatta onlarla ilişki kurmaya devam edenler için aşikardır. Sadece Rusya’nın henüz bunu kabul etmeye cesareti yok. Korkaklar ve gerçeği füzelerin, hava saldırılarının ve topçu atışlarının arkasına saklamaya çalışıyorlar. Bu nedenle görevimiz bu savaşta hedeflerimize ulaşana kadar savaşmaktır. Topraklarımızı, halkımızı özgürleştirmek ve güvenliğimizi sağlamak.” sözleriyle Rusya’nın savaşta stratejik olarak kaybettiğini savundu.

Zelenskiy, Rus güçlerinin Ukrayna saldırılarından savaşın başından bu yana yüzlerce sağlık tesisini de yok ettiğini açıkladı.

Vladimir Zelenskiy, “Çatışmaları başladığı 24 şubattan bu yana, Rus güçleri 570 sağlık tesisini imha etti, 101 biri tamamen yok edildi. Bu nedir? bu aptallıktır, bu barbarlıktır. Bu, dünyadaki herkesin kültürlü bir ulus olarak görebileceği bir devlet olarak Rusya’nın kendi kendini yok etmesidir.” İfadelerini kullandı.