Zelenskiy'den Rusların Donbas saldırısına tepki  

Zelenskiy'den Rusların Donbas saldırısına tepki  

Rusya'nın Ukrayna saldırılarının 86. gününde çatışmalar ülkenin güneydoğusundaki Donbas bölgesinde yoğunlaştı. Rus güçleri Donbas'ı ağır bombardımana tutuyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Donbas için "cehennem" ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Rus güçlerinin ülkenin güneydoğusundaki Donbas bölgesinde artan Rus saldırılarını “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Harkiv bölgesini özgürleştirme de ilerleme kaydetti. Ancak işgalciler Donbas bölgesinde baskısını güçlendiriyor. Orası bir cehennem ve bu bir abartma değil. Severodonetsk'in bombalanması bir vahşet ve anlamsız. Sadece bir günde 12 kişi öldü. Onlarca kişi yaralandı.” sözleriyle tepki verdi.

Zelenskiy, Donbas bölgesinde bulunan Donetsk ve Luhansk'ın tamamen yıkıldığını söyledi. Vladimir Zelenskiy, “Bütün bunların Rusya için herhangi bir askeri açıklaması olamaz. Bu, mümkün olduğu kadar çok Ukraynalıyı öldürmeye yönelik kasıtlı ve canice bir girişimdir. Mümkün olduğu kadar çok evi, sosyal tesis ve işletmeyi yok etmek. Bu, Ukrayna halkına yönelik bir soykırımdır ve işgalciler bununla ilgili mutlaka adalet önüne çıkarılacak.” sözlerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Severodonetsk şehrinde Rus güçleriyle Ukraynalı güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Donetsk ve Luhansk'ın kuzeyinde bulunan Severodonetsk, Rusya için stratejik önemde. Buranın alınması, Donbas'ın kuzeyinden batıya, Kramatorsk ve İzyum'a ilerlemek için önemli. Bu bölgenin ele geçirilmesi, Rusya’ya Doğu sınırı ile Güney’deki Kırım arasında bir köprü görevi görecek. Ayrıca Kırım’a giden su kaynaklarının da kontrolünü sağlayacak.