81 ilde öğrenci başarısı izlenecek

81 ilde öğrenci başarısı izlenecek

Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin olası eksiklerini tespit etmek için 81 il genelinde öğrenci başarı izleme araştırması yapacak. Araştırmalar sonucuna göre belirlenen eksiklikler için destekler verilecek. İşte detaylar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eğitimde süreç odaklı değerlendirme yaklaşımı benimsenecek. Öğrencilerin öğrenme kazanımları elde etme düzeyleri belirlenecek ve izlenecek. Araştırma 17 Mayıs’ta 81 il genelinde yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, “Öğrenci başarı izleme araştırması” gerçekleştirecek. Araştırma ile koronavirüs döneminde öğrencilerin olası öğrenme kayıplarının tespit edilerek gerekli desteklerin verilmesi sağlanacak.

4’üncü ve 7’nci sınıf seviyelerinde Türkçe, matematik ve fen bilimlerinde, 10’uncu sınıf seviyesinde ise Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerinde kazanımlar ölçülecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu eğitim öğretim döneminde yüz yüze eğitimin sürekliliğinin sağlanması için tüm imkanların sarf edildiğini belirtti ve gelinen noktadan memnun olduklarını söyledi. Bakan Özer, başarı izleme araştırmasının eğitim öğretim sürecinin niteliğini artıracağını ifade etti “Özellikle öğrencilere telafi çalışmalarında kayda değer katkılar sunacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Araştırma, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Çalışmalar sonunda öğrencilere Öğrenci Değerlendirme Merkezi Ortak Platformu’nca karne verilecek.