hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MEB'den öğrencilere e-Portfolyo

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Milli Eğitim Bakanlığı tüm öğrencilere e-Portfolyo uygulaması getiriyor. Her öğrenci için bireysel gelişim dosyası oluşturulacak. e-Okul üzerinden öğrencilerin sosyal, kültürel etkinlikleri,, akademik başarıları sistemde yer alacak. Amaç öğrencilerin doğru alanlara yönlendirilmelerini sağlamak. CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz Bayram'ın haberi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı liselere ilişkin modeli açıkladı. Ama eğitim sistemiyle ilgili yeni çalışmalara da hız verdi. Bakanlık, okullardaki rehberlik servisleriyle ilgili değişikliğe hazırlanıyor. Bu kapsamda da öğrenciler için e-Rehberlik ve e-Portfolyo uygulamaları hayata geçirilecek.

  Okul öncesinden oluşturulmaya başlanacak

  Sistemin okul öncesinden başlatılması planlanıyor. Her öğrenci için bireysel gelişim dosyaları oluşturulacak. Bu kapsamda da rehber öğretmenler tüm öğrencilerle tek tek görüşecek. Çocukların faliyetleri, katıldıkları etkinlikler, tiyatro, kültür turları, spor gibi ve akademik başarıları e-Portfolyo sistemine aktarılacak. Oluşturulan bu e-Portfolyo sistemi, öğrencinin tüm eğitim hayatı boyunca eklenecek yeni bilgilerle revize edilecek. İlkokuldan mezun olan bir öğrencinin e-Portfolyo bilgileri ortaokulda da yeni bilgiler eklenebilcek.

  Verilere erişim izni rehber öğretmende

  Verilerin hepsi gizli kalacak. Öğrenci velisi dahi isterse bu bilgilere erişemeyecek. Planlamalara göre erişim izni sadece okul rehber öğretmende olacak. Öğrencilerin gelişim verileri üzerinden eğitim sistemi, eğitim politikaları, okul, öğretmen, okul yöneticisi değerlendirmesinin yapılabileceği bir tür ölçme değerlendirme çerçevesi oluşturulacak. Amaç, öğrencilerin başarılı oldukları ilgi duydukları alanlar doğrultusunda eğitim almalarının sağlanması.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakanlığın yeni uygulama ile amaçlarından biri de bir bölgedeki öğrenci eğilimlerini ortaya çıkarabilmek. Örneğin bölgesel farklılıklara öğrencilerin ilgi alanlarına ne gibi katkılar sağlayacak bu gibi sorulara da cevap aranacak.

  e-Rehberlik ve e-Portfolyo yazılım olarak e-Okul sistemine eklenecek. Milli Eğitim Bakanlığı üzerinde çalıştığı yeni sistemi rehberlik lansmanı olarak önümüzdeki aylarda açıklaması planlanıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow