hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YKS'de başarıya götürecek tüyolar

  KAYNAKCNN TÜRK

  Üniversite hayali kuranların aylardır hazırlandığı sınava sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da binlerce aday üniversite sınavında ter dökecek. İşte sınava geri sayım başlamışken uzmanlardan uyarılar ve tüyolar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sınav günü yaklaştıkça stres de kaygı da artıyor. Kolay değil, 2 milyonu aşkın aday hayalini kurduğu üniversiteye girebilmek için 26-27 Haziran günü Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda ter dökecek. Uzmanlar ise sayılı günler kalan sınav için uyarıyor. Kalan sürenin bilinçli değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

   "ÇOK TEST ÇÖZMEK BAŞARIYA GÖTÜRMEZ"

  CNN TÜRK'e konuşan Eğitim Uzmanı Turgay Polat, "Bugün ÖSYM açıkladı, Türkiye'de üniversite sınavına başvuru 200 bin artmış. 2 milyon 607 bin kişi olmuş. Bunu gördüğü anda çocuklar 'Vay soru çok arttı, biz kaygılanalım mı' diyor. Hiç kaygılanmasınlar. Ders çalışmaya ilgili çok öneri alıyorlar. Şu anda böyle yap, böyle yap... Burada net bir şekilde söyleyelim, test çözmek demek öğrenmek demek değildir. Çok test çözmek başarı getirmez. Bir kere bunu bilsinler. Bugüne kadar ne kadar yapabildilerse bundan sonra da o kadar yapsınlar. Aslında son bir ayda yapılacak en önemli şey, eksik konularınız varsa gözden geçirip eksik konularınızın ve konu testlerinin üzerine yoğunlaşın. Beslenme düzeninde ise nasıl bir beslenme seviyorsanız onu devam ettirin. Uyku düzeni önemli. Niye önemli, alıştığınız kadar uyuyun. Çünkü kaygı arttıkça uyku düzeninde bozulmalar olabilir. Saatleri çok fazla değiştirmesinler. Gün içinde çok fazla uyumamaya çalışsınlar." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AİLELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

  Adayların açık havada sosyal faaliyetler yapması da tavsiyeler arasında. Ve adayların dikkat etmeleri kadar ailelerinde dikkat etmesi gerekenler var. Üniversite adayları kaygılandırmamalı ve mümkün olduğunca ortak faaliyetler yapılarak adaylar rahatlatılmalı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA