None

Dış borç ödemeleri doları arttırdı

Dış borç ödemeleri doları arttırdı

FED faizleri, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarının askıya alınması, Venezuela gerginliği... Küresel piyasaların hareketi dolara yaradı, dolar değerine değer katıyor. Bu artış iç piyasada da dengeleri değiştirdi.

Petrol, ABD-ÇİN ticaret savaşları, FED

Küresel piyasalardaki gelişmeler doları hareketlendirdi. Yılbaşından bu yana süren artışı, ABD ile Çin'in ticaret savaşlarını askıya alması, ABD'nin uyguladığı korumacı politikalar ve Venezuela da yaşanan gerginlikler de destekliyor. ABD faizlerinin yüzde 3'ün de üzerine yükselmesi ve petrol fiyatlarındaki sert yükselişler de tetikleyen diğer unsurlar arasında yer alıyor. Fiyatlamada iç piyasada cari açık, enflasyon ve yaklaşan seçimler de etkili.

Dolar rekor tazelerken, iç piyasada da şirketlerin döviz borçları ise her kur yükseldiğinde tekrar gündeme geliyor. Şu anda 228 milyar doları uzun vadeli, 18.6 milyar doları kısa vadeli olmak üzere özel sektörün yurtdışı borcu 246.6 milyar dolar. Bu borçlar vadesi geldiğinde ödeniyor, veya yeniden yapılandırılıyor.

Nisan-mayıs ödemeleri 19.9 milyar dolar

Şirketlerin döviz borç geri ödemelerinin de en yoğun olduğu iki ay nisan ve mayıs. Sadece bu iki ayda ödenecek mebla nisanda 9, mayısta 10.9 milyar dolar olmak üzere tam 19.9 milyar dolar. Bu durum şirketlerin döviz talebinin artmasına da neden oluyor.

Toplam ödenecek uzun vadeli borç taksidi ise 50.7 milyar dolar. Bu meblanın 2028'e gelindiğinde yavaş yavaş azalarak 3 milyar 702 milyon dolara gerilemesi planlanıyor.

Yılbaşından bu yana kayıp yüzde 22

Gelişmekte olan ülke para birimleri de bu dönemde değer kaybediyor. Yılbaşından bu yana Arjantin Pezosu yüzde 30,96 değer kaybederken, Türk Lirası'ndaki kayıp ise yüzde 22 ile ikinci sırada. Brezilya Reali 11,74 değer kaybederken, Rus Rublesi'ndeki kayıp ise 7,71.