hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Taner Yıldız: "Elektrikte kayıp kaçak oranı yüzde 9'larda"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrikte kayıp kaçak oranının yüzde 9'larda olduğunu açıkladı ve "Avrupa ortalamaları seviyesindeyiz. Doğru yoldayız ama ocak ayında yasal değişiklik de yapacağız" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yıldız, İstanbul'da katıldığı program sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Türkiye'de son 10 günde 2 milyar küp doğalgaz kullanıldığını söyleyen Yıldız, "2 milyar küp bir kısım ülkelerin yıllık harcadığı miktar. Bir çırpıda sayabileceğimiz bir takım ülkeler de bir yılda bunun iki katını kullanıyor" dedi.

  Bakan Yıldız, en fazla tüketim yapan illeri de açıkladı.

  Yıldız, "En fazla tüketimin olduğu iller sırasıyla İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli'dir. Eskişehir yaz kullanımının yaklaşık 22 katını kullanmakta. Bu bir çırpıda yönetilebilecek bir yapı değildir. O yüzden bunların doğru şekilde yönetilmesini için çaba gösteriyoruz" dedi.

  Elektrik kesintileri

  Elektrik kesintileriyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Yıldız, şöyle konuştu:

  "Türkiye'de okullar tatil oluyorsa, seferler iptal ediliyorsa sıradışı bir şey oluyordur. Otoyollar kapanıyorsa orada bir farklı bir şey vardır. Bunlar olacak ama elektrik ile ilgili hiçbir aksama olmayacak.

  Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Kendimize bahar muamelesi yapmayalım. Kış ayındayız, kar yağdığında iletim hatları bundan etkileniyor. Mayıs ayında böyle bir şey olmuyor.

  Aralık'ın 20'sinden bu yana dağıtım şirketlerinde izinler kaldırılmıştır arkadaşlar. Önemli olan bunlara çok önemli müdahil olmaktır. Dağıtım şirketlerine gerekli talimatı verdik."

  20 günde bir elektrik faturası

  "İstanbul'da elektrik faturaları 20 günde bir geliyor şeklinde şikayet var" sorusuna da cevap veren Bakan Yıldız, "Herhangi bir düzenleme yok. Yıl sonu veya ay sonu itibariyle bir farklılık olabilir. Ama vatandaşımız ne kadar gün kullanıyorsa o kadar ödeme yapacaktır" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow