IMF Türkiye'ye ilişkin tahminlerini açıkladı... "2021'de yüzde 6 büyüme olacak"

Video: IMF Türkiye'ye ilişkin tahminlerini açıkladı... "2021'de yüzde 6 büyüme olacak"

Salgın tüm dünyayla birlikte Türkiye ekonomisini de etkiledi. Ancak buna rağmen pozitif büyüyen ekonominin 2021'de de büyümesi bekleniyor. Uluslararası Para Fonu IMF, Türkiye ekonomisinin 2021'de pozitif büyümeye devam etmesinin beklendiğini belirtti. Bu yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 6 oranında büyümesinin öngörüldüğünü açıkladı.

Uluslararası Para Fonu İMF, Türkiye'nin salgın döneminde uyguladığı son politika müdahalesinin ekonomide keskin bir toparlanmaya yol açtığını açıkladı. Türkiye ekonomisinin 2021 yılında yüzde 6 büyümesinin beklendiğini duyurdu.

İMF, 4'üncü madde konsültasyonu kapsamındaki denetimin öncü bulgularını bir raporla açıkladı. Rapora göre koronavirüs salgını, tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye'yi de etkiledi. Bu dönemde hızlı para ve kredi büyümesinden uzaklaşan son politika dönüşünün memnuniyetle karşılandığını açıklayan İMF, ancak bunun aynı zamanda önceden var olan kırılganlıklara karşı duyarlı olma riskini de beraberinde taşıdığına dikkat çekildi.

Uygulanan politikaların yapısal reformlarla birleştirilmesi tavsiyesinde de bulunan İMF, reformların salgının uzun vadeli etkileri, iş gücü piyasası ve kurumsal borçların azalmasına odaklanmasını önerdi.

Uluslararası Para Fonu IMF, 2020 sonlarından itibaren oluşturulan sıkı para politikasını da olumlu karşıladı. Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerini de paşlayan İMF raporunda, "Ekonominin 2021'de pozitif büyümeye devam etmesi bekleniyor." ifadesi kullanıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS