Mehmet Şimşek'ten kira artışı yorumu

Mehmet Şimşek'ten kira artışı yorumu

KAYNAKCnnturk.com

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek için atılacak adımları aktardı. Şimşek, konut arzının artırılacağını ve dar gelirli vatandaşların konuta erişiminin artırılacağını ifade etti.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Kiralardaki fiyat artışlarını önlemek için konut arzı artacak. Değerlendirme, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Hazine ve maliye bakanı Mehmet Şimşek'e; kiraların yüksek olduğu, asgari ücretle geçimini sağlayanların konut ihtiyacının nasıl karşılanacağı yönündeki soruyu yöneltti. Bayraktutan'ın soru önergesi ile yönelttiği soruya Bakan Şimşek yazılı yanıt verdi.

Mehmet Şimşekten kira artışı yorumu

2018'in kasım ayında 475,07 olan "gerçek kira" endeksinin 2023'ün kasım ayında 1888,02 değerine ulaştığını belirten Şimşek, 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu aktardı.

Şimşek, 2023'ün eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının ekim ayında yüzde 7,91'e, kasım ayında yüzde 5,97'ye ve aralık ayında yüzde 4,48'e gerilediğini vurguladı. Bakan Şimşek yanıtında "orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır." vurgusu yaptı.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow