Piyasalar yeni güne nasıl başladı?

Piyasalar yeni güne nasıl başladı?

Piyasalar yeni güne nasıl başladı? Detayları, CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz, konuğu Rıza Gökay Tuğsavrol ile aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rıza Gökay Tuğsavrol piyasalarla ilgili, “Dolar endeksi geçtiğimiz hafta 114.40’’tan yüksek bir seviyede ilerlerken bu hafta 111,10’a gerilemiş vaziyette. Dolar endeksinin bu düşüşü ile beraber küresel piyasalardaki karışık para dediğimiz sterlindir, eurodur bütün para birimlerinde bir değer artışı gözüktü. Bununla beraber altının onsunda da yukarı yönlü bir hareket gözüktü. Aslında burada en hareket beklediğimiz nokta Amerikan on yıllıklardaydı. Amerikan on yıllıklardaki durum cuma günü kendisini gösterdi. -5 gibi bir düşüş yaparak bize aslında altındaki geçtiğimiz hafta 980 TL bazında gördüğümüz rakamı yukarı yönlü atacağını bize gösterdi ve bu hafta itibariyle başlangıcını 1005 seviyelerinden yaptı. Şu an itibariyle 1030 seviyelerinden işlem görüyor. Amerikan on yıllıklar dün akşam itibariyle de %1.15 eksi yaptı ve gram altın 1036 TL gibi rakamları gördü. Burada onsun üzerindeki baskı azaldığından nasıl tepkiler vereceğini görüyoruz. FED’in yapmadığı şahin açıklamalar, şahin açıklamalar olmadığı sürece onsun üzerindeki baskı azalacaktır ve altın yukarı doğru ivmesini devam ettirecektir.

Cuma günü tarım dışı istihdam verisi gelecek. Bu tarım dışı istihdam verisi muhtemelen olarak beklenenin üzerinde ya da beklenen gelecektir. Bu ne demek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dolar endeksi tekrardan bir tık olsun yukarı doğru hareketini oluşturacak. Altının onsu ve altın tekrardan baskı altına alınacaktır. Ve gram altın tekrardan bize alım fırsatı verebilecektir. Yani gram altında cuma günü muhtemelen bir düşüş bekliyoruz kar-satışları ile beraber. Ama ilerleyen dönemlerde bizim için bir alım fırsatı diyebiliriz. Gram altın tekrar yukarı yönlü devam edecektir.

Euro paritesi 0,9950 seviyesine gelmiş durumda. Genel itibariyle geçtiğimiz hafta 0,9500 seviyesine kadar gerilemişti. Şu an itibariyle sterlin, euro ve ons değer kazanmış vaziyette.  Dolar değer kaybettiğinde tüm para birimleri değer kazanıyor.” ifadelerini kullandı.