30 yılda 301 ton altın bulundu

30 yılda 301 ton altın bulundu

Altın, Uranyum, Bakır, Linyit ve Titanyum... Hepsi Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün son yıllarda yaptığı sondajlarla çıkarıldı. Kurumun son 30 yılda keşfettiği altın 301 tonu buldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün son yıllarda yaptığı sondajlar kapsamında altın, uranyum, bakır, linyit ve titanyum yatakları ortaya çıkarıldı. Hürriyet gazetesinin haberine göre; uranyum son on yılda üçe katlanırken, son beş yılda 292 ton altın keşfedildi. Cari açığın kapanması ve sanayi üretimi için hayati öneme sahip hammaddeler aranırken, bu keşifler arasında bulunan nadir toprak elementleri, altın ve uranyum keşifleri ise stratejik önem taşıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre son on yılda hız kazanan uranyum arama çalışmaları kapsamında 2020 sonu itibarıyla 580 bin 866 metre sondaj yapıldı. Ve bugüne kadar 11 bin 304 ton olan uranyum kaynağı yüzde 283 artırılarak toplam 32 bin 35 tona çıkarıldı.
Türkiye'deki en büyük uranyum kaynağı ise Nevşehir'de bulunuyor ve 22 bin tonluk bir kaynağa sahip.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2020'de 42 ton üretim ile rekor kırılan altında da arama çalışmaları devam ediyor. MTA son 30 yılda 301 ton altın keşfetti. Bu keşiflerin neredeyse tamamı ise son 5 yılda gerçekleşti. Bu sürede 292 ton altın keşfedildi. Türkiye'nin altın kaynağının en büyük kısmı 222 ton ile Manisa'da bulunuyor.

MTA son yıllarda yaptığı çalışmalarla 4 milyar ton da linyit keşfetti. Ayrıca yapılan çalışmalarla 2.52 milyon ton metal bakır, 2.4 milyar ton tarımda kullanılan polihalit keşfedildi.