Son Dakika

Dövizle borçlanan ne yapabilir?

A A

27.11.2021 - 21:39

Piyasadaki hareketlilikten etkilenenler arasında dövizle borçlananlar da bulunuyor. Peki, bu durumdakiler ne yapabilir? Cevabı haberimizde...

Kurda öngörülemeyen değişimler yaşandı. Ticaret hayatında bazı sorunlar ortaya çıktı. Vatandaşlar, tedarik anlaşmalarında çıkmaza girdi. Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Yeniocak, "Hakime başvurarak o sözleşmedeki bize aşırı güçlük yaratan borcun bire bir yapılandırması talep etmemize imkan verir. Önemli kriter, sözleşmenin imzalandığı tarihte öngörülemeyecek gelişmenin sonradan yaşanmış olması" dedi.

YENİOCAK: ZARAR GÖREN UYARLAMA TALEBİNDE BULUNSUN

Peki, yapılan sözleşme değişen koşullara göre uyarlanabiliyor mu? Doç. Dr. Umut Yeniocak, "Bu durumda olan kişiler uyarlama talebi ile mahkemelere başvurabilirler. Ama mahkemeye başvurmadan önce şu anda sıkıntı çektikleri süreçte vakit geçirmeden muhataplarına böyle bir sıkıntı çektiklerini, mahkemeye gitmeden bunu aramızda uyarlayalım diye talepte bulunmaları faydalı olacak" diye konuştu.

Eğer anlaşma sağlanmaz ise konu mahkemeye taşınıyor. O halde süreç nasıl işliyor? Doç. Dr. Yeniocak, "Mahkeme öngörülebilir düzeyin üzerinde bir dalgalanmanın yaşanıp yaşanmadığına bakacak. O fazladan yapılan ödemenin iadesi yönünde geçmişe dönük verebilecek. Bunu bildirmeden ödeme yaparsak, sonradan açtığımız davada geçmişe dönük bir para almamız mümkün değil" ifadelerini kullandı.