Tazminatlara çifte zam: Hem taban hem de tavan tutarlar yükseldi

Video: Tazminatlara çifte zam: Hem taban hem de tavan tutarlar yükseldi
Çalışanların tazminatına çifte <a class="in-news-link" href="/zam" target="_blank" title="zam haberleri">zam</a> geldi. Hem kıdem hem de ihbar tazminatının tavanı yükseldi.

Çalışanların tazminatına çifte zam geldi. Hem kıdem hem de ihbar tazminatının tavanı yükseldi.

Hem asgari ücret hem de memur maaşları arttı. Tazminatların tabanı da tavanı da yükseldi. 

Geçen yıl 2 bin 29 lira olan brüt asgari ücret, artık 2 bin 558 lira. Bu da bir asgari ücretlinin alacağı tazminatın her yıl için net 525 zamlanması anlamına geliyor.

10 yıllık çalışması olan bir asgari ücretli haksız yere sözleşmesinin feshedilmesi halinde 25 bin 400 lira tazminat alacak. Bu işçi 2018'de işten çıkarılsaydı alacağı tazminat 20 bin 145 lira olacaktı. Yani 5 bin 250 lira artıya geçmiş oldu.

Memur maaşındaki yüzde 10,7 artış da kıdem tazminatının tavanını 5 bin 434 liradan 6 bin 016 liraya yükselmiş oldu. Yani brüt maaşınız 7 bin lira, 10 bin lira ya da 20 bin lira olsa dahi kıdem tazminatı hesabınızda her yıl için 6 bin 016 lira baz alınacak. Bu da 2018'e göre 582 liralık artış anlamına geliyor.

Aynı işverene en az bir yıl çalışan işçiler, kıdem tazminatına hak kazanıyor. Kıdem tazminatı, işçinin emekli olduğu, askerlik nedeniyle işten ayrıldığı, işverenin işten çıkardığı ya da işçinin haklı nedenle iş akdini feshetmesi gibi durumlarda veriliyor. Kadın işçilerin evlendikten sonra bir yıl içinde işten çıkması da kıdem tazminatına hak kazanılan durumlar arasında.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS