Yabancı turist sayısında rekor

Yabancı turist sayısında rekor

Turizmde tüm zamanların rekoru kırıldı. Türkiye yılın ilk 8 ayında 36,8 milyon ziyaretçi rakamına ulaştı. Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler ise Rusya ve Almanya oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye turizmde iyi bir sezon geçirdi. Tüm zamanların rekoru kırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yılın ilk 8 ayına ilişkin verilerine göre; Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 13,95 artış yaşandı. Türkiye 2023 yılının ilk 8 ayında toplam 36 milyon 754 bin ziyaretçi ağırladı. Gelen ziyaretçilerin 33 milyon 426 bini yabancılar, 3 milyon 327 bini ise yurt dışı ikametli vatandaşlar oluşturdu.

İlk 8 ayda Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Rusya yüzde 44,84 artış ve 4 milyon 351 bin kişi ile birinci oldu. Rusya'yı Almanya, İngiltere, Bulgaristan ve İran izledi.

Türkiye'ye bu yılın ağustos ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5,65 artışla 6 milyon 660 bin olarak gerçekleşti. Ağustos ayında en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ise yine bir önceki yılın aynı ayına oranla Almanya birinci oldu.
Onu Rusya, İngiltere, İran, Polonya takip etti.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber