Varlık Barışı uygulama tebliği çıktı | Video

Video: Varlık Barışı uygulama tebliği çıktı | Video

"Varlık Barışı"nda sıfır vergi fırsatı imkanı geldi. Yurt dışından varlık getirenlerin, bunlar nedeniyle herhangi bir vergi ödemesi gerekmeyecek. Varlık Barışı düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu. Buna göre, varlıklar başvuru yapıldıktan 3 ay içinde Türkiye'ye getirilecek ve hiçbir şekilde vergi incelemesine tabi olmayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Grup Toplantısında çağrısını yaptığı Varlık Barışı düzenlemesine ilişkin kurallar belli oldu. Yapılandırma düzenlemesinin içerisinde yer alan varlık barışına ilişkin uygulama tebliği resmi gazetede yayımlandı

Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 30 Haziran 2021'e kadar Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek. Varlıklar, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren üç ay içinde Türkiye’ye getirilmesi gerekecek. Varlıklarını yurt dışından getirenler bunlar nedeniyle herhangi bir vergi ödemeyecek.

Ayrıca, Varlık Barışından yararlananlar hakkında, bildirilen varlıklar nedeniyle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak. Yurt dışından getirilerek bildirime konu edilen varlıklar, bildirim sonrasında istenildiği gibi serbestçe kullanılabilecek. Bildirimde bulunan mükellefler, bu varlıklarıyla yatırım yapabilecekleri gibi, bunları sermaye olarak da kullanabilecek.

Gelir veya Kurumlar Vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye'de bulunan ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan, para, altın, döviz, menkul kıymet ile taşınmazlar, 30 Haziran 2021'e kadar bildirilebilecek.

Taşınmazlar dışındaki bildirime konu varlıkların, Gelir veya Kurumlar Vergisi mükelleflerince banka veya aracı kurumlardaki hesaplara yatırılması gerekecek.

Bildirimlerde söz konusu varlıkların Türk lirası karşılığı bedelleri esas alınacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS