Gayrimenkule Mısırlı yatırımı

Video: Gayrimenkule Mısırlı yatırımı

Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisi devam ediyor. 2021'in ilk çeyreğinde yabancılara yapılan gayrimenkul satışı, toplam 2 milyon 123 bin 438 metrekare oldu. Tüm gayrimenkul cinsinden yatırım yapanların ilk sırasında Mısırlılar var.

Türk gayrimenkul pazarına ilgi salgın döneminde de devam etti. Fiyat avantajı ve belli şartlarda verilen vatandaşlık hakkı yabancıların alım kararında etkili oldu. EVA Gayrimenkul, değerleme yabancı yatırımcıların Türkiye'de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını analiz etti.

Verilere göre; 2020 yılı 1. çeyreği sonunda 2 milyon 147 bin 694 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri, 2021 yılı aynı döneminde sadece yüzde 1 azalarak 2 milyon 123 bin 438 metrekare oldu. Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde ilk sırada Mısır yer aldı. Mısır'ı Filistin, Almanya, Afganistan ve Yemen takip etti.

Aynı dönemde yabancılara yapılan toplam konut satış adedinde ise İran ilk sırayı aldı. İran'ı Irak, Rusya, Afganistan ve Almanya izledi. Öte yandan 2020 yılı 1. çeyreğinde toplam yabancı yatırım içinde yüzde 24 olan Körfez ülkeleri payının bu yıl yüzde 18'e düşmesi de dikkat çekti. Yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il Bursa oldu. Bursa'yı sırasıyla Antalya, İstanbul, Konya ve Sakarya izledi.

İstanbul'da yabancılara gayrimenkul satışlarında yüzde 48 artış yaşandı. 2021 yılı ilk çeyreğinde satış 72 bin 514 metrekare oldu. İstanbul genelindeki tüm gayrimenkul yatırımlarında ise ilk sırada İran yer aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS