Konutta fahiş artışlara kredi freni

Konutta fahiş artışlara kredi freni

Konut kredi oranlarına sınırlama geldi. Hem yeni hem de ikinci elde 10 milyon lira üzerindeki konutlara kredi imkanı kaldırıldı. İkinci el konut için kullandırılacak kredi oranları düşürüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler kapsamında konut kredilerinde yeni düzenlemeye gitti. Kurul, kredi değer oranlarını, konutun birinci el ve ikinci el olması, konut tutarı ve konutun bulunduğu enerji sınıfı açısından farklılaştırdı.

Düzenlemeye göre; değeri 2 milyon TL altında 1'inci el konutlarda enerji sınıfı A ise değerin yüzde 90'ına, B ise yüzde 85'ine, diğer enerji sınıflarında yüzde 80'ine kadar kredi kullandırılabilecek. Değeri 2-5 milyon TL arasındaki 1'inci el konutlarda enerji sınıfı A ise değerin yüzde 70'ine, B ise yüzde 65'ine, diğer ise yüzde 60'ına kadar kredi alınabilecek. Değeri 5-10 milyon TL arasındaki konutlara A ve B enerji sınıflarında en fazla 3.5 milyon TL, diğer sınıflarda 3 milyon TL kredi verilebilecek. 1'inci el konutun değeri 10 milyon liranın üzerindeyse enerji sınıfı ne olursa olsun kredi verilmeyecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gazeteci Sadi Özdemir, "Ekonomi yönetimi daha düşük fiyatlı orta sınıf dar gelirli vatandaşların 1'inci ya da 2'nci el konut aldıklarında özellikle 2'nci el daha ulaşılabilir. Bu vatandaş grubumuz için kredileri oraya kanalize etmek için bu kararı almış durumda" dedi.

Uzmanlara göre kredi faizlerine rağmen sürekli artmaya devam eden konut satış oranı, yeni düzenleme nedeniyle ileriki dönemde düşüşe geçebilir. Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik, "Yüzde 177'lik bir artış olmuş. Aslında sektör için iyi bir orandan bahsediyoruz ama bu kısıtlama ile birlikte ipotekli satışların yani banka kredili satışların ciddi oranda düşeceği belli oldu" diye konuştu.