Mıke Pompeo'nun Rusya programı iptal edildi

Video: Mıke Pompeo'nun Rusya programı iptal edildi

Amerikan Dışişleri Bakanı Mıke Pompeo, Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşecek. Pompeo başkent Moskova’da temaslarda bulunacaktı. Ancak Brüksel’deki İran toplantısı için ziyaretinin o bölümünü iptal etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mıke Pompeo'nun Rusya programını değiştirmesine neden olan, İran ile nükleer anlaşmayı sürdürmek isteyen Avrupa ülkelerinin dışişleri bakanlarının Brüksel’deki toplantısı. Toplantı kararı, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin geçen haftaki ültimatomu sonrası alındı.

Ruhani, 60 gün içerisinde Avrupalı ülkelerin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan kaynaklanan haklarını vermemeleri halinde yeniden nükleer programa geri döneceklerini açıklamıştı.

2015 yılındaki anlaşmada imzası olan İngiltere, Almanya ve Fransa’nın dışişleri bakanları da, tansiyonu düşürmek ve bir yol haritası belirlemek umuduyla, Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Federica Mogherini ile görüşmek üzere Brüksel’de buluştu.

Toplantı öncesinde bu açıklamaları yaptılar. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşme konusunda da kapıyı açık bıraktılar.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS