hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hava bunaltacak... Nem de artıyor sıcaklık da!

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCnnturk.com

  Geçtiğimiz hafta Avrupa sıcak havayla kavrulmuştu, şimdi Türkiye'de de havalar ısınıyor. CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, sıcak hava dalgalarının peş peşe geleceğini, nemin ve sıcaklığı artışıyla da havanın bunaltacağını söyledi. Sürmeli, sıcaklıkların sebebini de açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli'nin açıklamaları şöyle:

  Bunaltan sıcakların sebebi ne?

  - Sıcaklık Avrupa'daki kadar değil ama oradan gelen bir dalga var. Bu da bizdeki sıcaklıkları biraz yukarıya taşıyacak. Akdeniz üzerinden geldiği için nem de çok düşük değil. Genellikle sıcak sistemler geldiğinde nem biraz aşağıya iner. Neden, çünkü bizde Basra Körfezi'nden gelir, kara üzerinden çölü dolaşır, Güneydoğu'dan giriş yapar. Doğu Anadolu'ya girer kara üzerinde, İç Anadolu'ya girer kara üzerinde. Ege'ye, Akdeniz'e geldiğinde sürekli kara üzerinde kurur ve kup kuru bir hava, kuru bir sıcak oluşturur. Ama bu sefer Afrika'dan Avrupa'ya çıkıp oradan bize doğru geliyor. Nem alarak ilerliyor. O nedenle bize de nemli bir hava geliyor. Bir miktar enerjisini kaybetmiş durumda ama taşıdığı nemle o kaybettiği enerjiyi telafi ediyor. En düşük olduğu Ege'de yüzde 25-30'larda nem var. Akdeniz'de yüzde 50-55'lerde. Marmara'da yüzde 55-60'lar civarında. Zaten bunun üzerine 3 derece ekleseniz bunaltıcı bir havaya geliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  - Kıyı ve Güney Ege, bugün için 38 hatta 39 dereceyi ölçme ihtimali var. 25-30'lardaki nem hissedilen değeri çok yukarıya taşımıyor ama sert bir rüzgar da yok. O nedenle rahatlatmıyor. Hissedilen sıcaklık ve gerçek sıcaklık aynı. Gerçek sıcaklık zaten çok yüksek. Dolayısı ile buna dikkat diyoruz.

  - Batı Akdeniz ve Antalya'da yüzde 50-55'lerdeki nem, üzerine eklenen 35 derecelik sıcaklıkla değerleri 40 dereceye taşıyor. Güneydoğu zaten Basra Körfezi'nden gelen sıcak havanın tam girişinde bulunduğu için sıcaklıklar sıklıkla 40 derecelere çıkabiliyor.

  - İstanbul biraz bunalacak. Bugün 30 dereceyi aşmasını bekliyoruz. Yüzde 50-55'lerdeki nemle beraber hissedilen değerler 35'in de üzerine çıkmaya başlıyor. 

  - Yarın 1-2 derecelik azalış, çarşamba tekrar çıkıyor. Arkasından 1-2 derecelik azalış, sonra tekrar çıkıyor. Böyle dalga dalga gidiyoruz. Ağustosun ilk günlerinde birkaç dalga sıcak var. Hem Afrika üzerinden hem Basra Körfezi üzerinden. Dolayısı ile ağustosu da bayağı bir sıcak geçireceğiz, görüntü o.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow