hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstanbul'a kar neden yağmıyor?

  KAYNAKCnnturk.com

  İstanbulluların gözü kulağı bu açıklamada. Soğuk havalara rağmen haftalardır beklen kar bir türlü yağmadı sebebini CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meteoroloji, Valilik, AKOM uyardı. Yine de İstanbul’da beklenen kar yağmadı.

  Bu sene istanbullular'ın kar sevinci yarım kaldı. Silivri'ye kadar gelen kar, İstanbul'da yağmura dönüşüyor. Uyarılara rağmen kar bir türlü yağmıyor.

  İstanbula kar neden yağmıyor

  CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen konuyla ilgili, “20 milyon kişinin yaşadığı bir şehirde biraz çok zor esasında. Kar sıcaklığı dediğimiz bizim 4 derecenin altına düşmesi lazım. Şehir merkezinde İstanbul için konuşuyorum 4 derecenin altına düşmüyor bir türlü” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gökdelenler, binalar, asfaltlar sıcaklığın düşmesini etkiliyor. Uzmanlar "ısı adası" etkisinden bahsediyor. “Isı adası etkisi şudur; Güneş’ten gelen radyasyonu alır yeryüzü, yeryüzünün alma miktarı değişir. Binaların olduğu asfaltın olduğu yerler daha çok alır güneşten enerjiyi ve daha çok ısı verir atmosfere.”

  İstanbula kar neden yağmıyor

  Kar yağmasını etkileyen diğer nedense deniz sıcaklıkları. “İstanbul’un her tarafı denizlerle çevrili neredeyse boğaz geçiyor aradan, güneyi Marmara, kuzeyi Karadeniz, deniz suyu sıcaklıkları da hala yüksek.”

  Herkesin merak ettiği o soru "İstanbul’a kar yağacak mı?" “Önümüzdeki bir hafta içerisinde bir şey beklemiyorum ben.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow