Yıldırım düşmesi anında ne yapmalıyız?

izlenme 828
Video: Yıldırım düşmesi anında ne yapmalıyız?
İklim değişikliği <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'de yıldırım düşmesi vakalarını artırdı. Son 1 ayda yıldırım düşmesi nedeni ile 9 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi yaralandı, 120'den fazla hayvan telef oldu. Peki gök gürültülü yağış sırasında, yıldırımdan korunmak için ne yapmalıyız? CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, hayat kurtaracak önlemleri anlattı.

İklim değişikliği Türkiye'de yıldırım düşmesi vakalarını artırdı. Son 1 ayda yıldırım düşmesi nedeni ile 9 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi yaralandı, 120'den fazla hayvan telef oldu. Peki gök gürültülü yağış sırasında, yıldırımdan korunmak için ne yapmalıyız? CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, hayat kurtaracak önlemleri anlattı.

Diyarbakır'da Recep Kara, Kahramanmaraş'ta Mustafa Çam, Mardin'de İslam Öztemel, Malatya'da Halil ve Dayip Öztürk ve 4 kişi daha. Hepsi 1 ay içinde aynı sebep yüzünden, yıldırım düşmesi nedeniyle hayatını kaybetti. Son 1 ayda 9 kişi öldü, 26 kişi yaralandı, 120'den fazla hayvan telef oldu. Meteoroloji uzmanları yıldrıma dikkat edilmesi gerektiğini uyarıyor.

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli'ye göre; düşen yıldırım sayısının artmasının iki nedeni var. İklim değişikliği ve deniz yüzeyindeki sıcaklığın artması. Avrupa yıldırım takip sistemi verilerine göre; Mayıs ayının ilk haftasında bir gecede Avrupa genelinde 200 bin yıldırım ve şimşek gözlendi. Yani bu tehlike sadece Türkiye için değil, Avrupa'nın geneli için geçerli.

Tek bir yıldırım 1 milyar voltluk elektrik taşıyabiliyor. İnsan kalbini tamamen durdurabileceği gibi iç organlarını yakabiliyor. Peki yıldırım düşmesi anında ne yapmalıyız? Bünyamin Sürmeli, "Cenin pozisyonuna gelmeliyiz, ayaklarımız bitişik olmalı ki yıldırım bir bacağımızdan girip diğerinden kendine yol bulmak isteyebilir bunu engelleriz. Özellikle yakın bir yerlere yıldırım düştüyse kadınların saçları erkeklerin kol kılları kabarır. Kendimizi minimize etmeliyiz ağaç altına saklanmamalıyız" dedi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS