52 bin tarihi eser kurtarıldı

Video: 52 bin tarihi eser kurtarıldı
<a class="in-news-link" href="/istanbul" target="_blank" title="İstanbul haberleri">İstanbul</a> Emniyeti son 3 yılda düzenlediği operasyonlarda 52 bin tarihi eser ele geçirdi. Bu eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin mühürlü depolarında muhafaza ediliyor. CNN TÜRK'ten Ömer Erbil, İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz'la konuştu. Yılmaz'ın evinde tarihi eser olanlara da önerisi var.

İstanbul Emniyeti son 3 yılda düzenlediği operasyonlarda 52 bin tarihi eser ele geçirdi. Bu eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin mühürlü depolarında muhafaza ediliyor. CNN TÜRK'ten Ömer Erbil, İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz'la konuştu. Yılmaz'ın evinde tarihi eser olanlara da önerisi var.

Türkiye'nin tarihi ele alındığı zaman, kaçırılmış tarihi eserlerin en önemli merkezlerinden birisi olduğu ortaya çıkıyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün son 3 yılda ele geçirdiği tarihi eser sayısı tam 52 bin 482 eser. Bunlardan 26 bini Kapalıçarşı'da yapılan eski eser kaçakçılığı operasyonunda yakalandı. Eserler arasında Hitit, Mısır, Miken, Fenike, Urartu kültürlerinin yanı sıra Helenistik ve İslami döneme ait eserler ile çok sayıda gümüş, altın ve bronz sikke bulunuyor. Eserlerin yeddi emin olarak tutulduğu İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde, son 20 yılda 100 binden fazla eser envantere girdi. ele geçirilen eserlerin, 7 bin 317 tanesinin de sahte olduğu tespit edildi. 

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz'ın elinde tarihi eser olanlara önerisi var. Yılmaz, "Bir şekilde tarihi eserlere sahip olanların suçlu duruma düşmeden bulunduğu ilin İl Kültür Turizm Müdürlüğü ya da ona bağlı müzeye müracat etmesi gerekiyor. Bunun önce raiç değerini belirliyor bununlada yetinmiyor tarihi kıymetini hesaplıyor vatandaşa ödüyor" dedi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS