Finansın tarihi bu sergide

Finansın tarihi bu sergide

Finansın, paranın tarihinde bir yolculuğa çıkmak ister misiniz? CNN TÜRK muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Halil Kahraman, sizler için o sergiyi gezdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Osmanlı mirası senetler, bankacılıkta kullanılan daktilo ve telefonlar... Bu sergi, koleksiyoner ve iş insanı Alpay Tarhan tarafından oluşturuldu. 15 yıllık emeğin sonucunda ise geçmişten geleceğe uzanan finansın yolculuğu ortaya çıktı.

Bir tarafta hayatımıza giren paralar sergileniyor. Diğer bir yerde dijital olarak paranın tarihsel bir dönemi anlatılıyor. Tedavülden kalkmış Merkez Bankası tarafından parçalanan paralar ise deste deste sergileniyor.

Koleksiyoner ve iş insanı Alpay Tarhan, "1850'lerden başlayan Osmanlı'daki şirketleşmelerden, daha sonrasında 1860'larda Osmanlı'nın borçlanma senetlerinden, ilk kurulan bankacılıktan, oradan Merkez Bankası'na geçiş ve cumhuriyetle birlikte kurulan şirketler, bankacılık sektörü, sigortacılık sektörü, bunlarla beraber paramızın gizli kalmış hikayeleri, bunların hepsini burada görecekleri bir yolculuk olacak" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Finansın geçmişten günümüze tarihi sergisi Galataport'ta ziyarete açıldı. Sergi, 30 Aralık'a kadar ziyaret edilebilir.