CNN TÜRK'ten dev Kurtuluş Savaşı belgeseli: Türk’ün Ateşle İmtihanı 1921-1922

Video: CNN TÜRK'ten dev Kurtuluş Savaşı belgeseli: Türk’ün Ateşle İmtihanı 1921-1922
Taha Akyol'un hazırladığı 12 bölümden oluşan "Türk'ün Ateşle İmtihanı 1921-1922" belgeselinin 12. ve son bölümü 24 Kasım Cuma günü 21.00’de yayınlanacak.

Taha Akyol'un hazırladığı 12 bölümden oluşan "Türk'ün Ateşle İmtihanı 1921-1922" belgeselinin 12. ve son bölümü 24 Kasım Cuma günü 21.00’de yayınlanacak.

12. bölümde TBMM’deki gizli celselerde konuşulanları bile haber alan İngiliz istihbaratının zamanını bir türlü öğrenemediği, büyük gizlilik içinde yürütülen Büyük Taarruz hazırlıkları ve Büyük Zafer anlatılıyor:

Meclis’in, Sine-i Millet’e döneceğini söyleyen Mustafa Kemal Paşa’nın Başkumandanlığını geçici ve süresiz olarak uzatması, İngiliz uzmanlar “Türklerin taarruza kalkışması boyunlarını kemende uzatmaları demektir” derken Mustafa Kemal, Fevzi ve İsmet Paşaların Büyük Taarruz’a hazırlanması, Büyük Taarruz için diplomasi yapan Mustafa Kemal’in, Kut’ul Ammare’de Türklere esir düşen İngiliz Generali Townshend’le Konya’da görüşmesi, Büyük Taarruz’un Başkomutanın emriyle 26 Ağustos sabahı başlaması, on günde 350 kilometre yürüyen Türk ordusunun kente girişiyle İzmir’in dağlarında çiçekler açması…

 Müziklerini Onur T. Yıldırım’ın bestelediği, kurgu yönetmenliğini Aytül Tekin’in, yardımcı yönetmenliğini Burak Örnek’in yaptığı belgesel için detaylı bir arşiv taraması yapıldı. Türk’ün Ateşle İmtihanı’nda Türkiye’de ilk kez yayınlanacak görüntüler de bulunuyor. Paris’te Sevr’e imza atan Türk delegasyonunun imza salonundaki görüntü ve fotoğrafları bunlardan belki de en ilginci. 

ABD Başkanı Woodrow Wilson’un senatoya manda ile ilgili rapor vermesi amacıyla Türkiye’ye yolladığı General James G. Harbord’un Türkiye ve Ermenistan’a yaptığı gezinin, Erzurum’da Kazım Karabekir’i ziyaret edişinin görüntüleri de belgeselde ilk kez yayınlanacak görüntüler arasında. Mustafa Kemal Paşa’nın isteğiyle Türkiye’yi İbrahim Tali (Öngören) Bey’in başkanlığında bir heyetin temsil ettiği, Enver Paşa’nın da katılıp bir bildiri sunduğu Bakü Doğu Halkları Kurultayı’nın görüntüleri de belgesel için yurtdışından getirilip Türkiye arşivlerine giren görüntüler arasında. 

Taha Akyol’un CNN TÜRK’te hazırladığı belgeseller bir tarih dizisi oluşturuyor.

Balkan Savaşı’nın 100. yıldönümünde, “Rumeli’ye Elveda”,  Birinci Dünya Savaşı ve Ermeni tehcirinin 100. yılında “1914-1915”, Lozan Antlaşması’nın 90. yıldönümünde “Bilinmeyen Lozan” belgesel dizilerini yayınlayan CNN TÜRK’te “1919-1920&Anadolu’da İşgal ve Kurtuluş” belgeseliyle Milli Mücadele’nin örgütlenme dönemi anlatılmıştı.

Türk’ün Ateşle İmtihanı belgeseliyle birlikte; Balkan Savaşı’yla başlayıp Türk ordusunun İzmir’e girişiyle sona eren, Osmanlı’nın felaket ve Türkiye’nin kuruluş yılları olan 1912-1922 sürecinin, başka bir deyişle “On Yıllık Savaş” döneminin tamamı anlatılmış oluyor. Bu belgesellerin her biri, yayınlandıktan sonra kitap olarak da yayınlanmıştı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS