Ankara Film Festivali'ne sansür tartışmaları damga vurdu

Video: Ankara Film Festivali'ne sansür tartışmaları damga vurdu

Türkiye ve dünya sinemasının en seçkin örneklerini sinemaseverlerle buluşturacak Ankara Uluslararası Film Festivali başlıyor. Ancak festival şu sıralar sansür tartışmasıyla gündemde!..

Zengin bir film programını sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanan Ankara Uluslararası Film Festivali, festivale sayılı günler kala Roboski katliamını anlatan belgeselin festival programından çıkarılması nedeniyle sansür tartışmalarıyla gündeme geldi.

Yönetmenliği Selim Yıldız'ın üstlendiği 28 Aralık 2011'de 34 sivilin hayatını kaybettiği Roboski katliamı ve sınırdaki kaçakçılık olaylarını anlatan belgesel film "Hatırlıyorum" ön elemeyi geçmesi ve gösterim günün belli olmasına rağmen festival programından çıkarıldı.

Festival yönetimi, bakanlıktan kayıt tescil belgesi almayı kabul etmedikleri için filmin festivalden çıkarıldığını, filmin içeriğiyle ilgili gündeme gelen sansür iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Yönetmen Yıldız ise İstanbul Film Festivali'nde "Bakur" filmine uygulanan sansürün kendilerine de uygulandığını, ticari olmayan gösterimler için kayıt tescil belgesi alma zorunluluğunun olmadığını ifade etti.

Yaşanan tartışmaların ardından festivalin ulusal belgesel yarışma jüri üyeliğinden belgesel yönetmeni Necati Sönmez istifa etti. Jüriye yazar Şükrü Küçükşahin katıldı.

28 Nisan - 8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek festival bu yıl 45 farklı ülkeden 213 filmi sinemaseverlerle buluşturacak. Festivalde uzun metraj, belgesel ve kısa filmler yarışacak.

En İyi Film ödülü için yarışacak filmler arasında İstanbul Film Festivali'nden En İyi Film ödülüyle dönen Ahu Öztürk imzalı "Toz Bezi", oyuncu Cansel Elçin'in yönetmenliğini üstlendiği "Melekleri Taşıyan Adam", daha önce ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödülle dönen Tolga Karaçelik imzalı "Sarmaşık", Mehmet Eryılmaz'ın "Misafir", Senem Tüzen'nin "Ana Yurdu" filmleri dikkat çekiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS