None

İyi ki doğdun Kemal Sunal... 76. yaş günü | Video

A A

11.11.2020 - 15:07

"Aslen 10 Kasım doğumluyum ama Ata'mın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem. Benim doğum günüm 11 Kasım'dır." Bu sözler, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından Kemal Sunal'a ait. Usta oyuncu yaşasaydı bugün 76 yaşında olacaktı.

Nam-ı diğer Gülen Adam, İnek Şaban, Kibar Feyzo, Tosun Paşa, Kapıcılar Kralı... Canlandırdığı her bir karakterde bizi bambaşka dünyalara götüren ustaların ustası Kemal Sunal.

Aslında 10 Kasım'da doğdu. Ancak 10 Kasım onun en büyük matemiydi. Aslen 10 Kasım doğumluyum. Ama Atamın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem. Benim doğum günüm 11 Kasım'dır." dedi. Ve doğum gününü her yıl 11 Kasım'da kutladı.

Yıl 11 Kasım 1944. Kemal Sunal soğuk bir kasım sabahı Malatya’da dünyaya geldi. Ertem Eğilmez'in "Tatlı Dillim" filmiyle beyaz perdeye adım attı. Ve o günden sonra oynadığı tüm rollerle hafızalara ve gönüllere kazındı.

Bazen Zübük oldu politikaya girdi. Bazen de dilenci kılığındaydı. Yeşilçam'ın unutulmaz isimlerinin arasına altın harflerle yazıldı. Kült filmlerin mimarıydı. Türkiye'nin Şaban'ı, Kibar Feyzo'su, Tosun Paşa'sıydı. O güldü, zor günlerle mücadele eden bir ülke güldü. O ağladı, göz yaşları ardından sel oldu aktı. Herkesin içinden bir parçaydı. Kiminin saflığı, kiminin temizliği, kiminin hayalleriydi. Kemal Sunal'ı birkaç kelimeyle anlatmak kolay değil. Ama o kendini hayat verdiği rollerde ifade etti. Kapıcılar Kralı filmiyle 14. Antalya Film Festivali'nde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

Usta oyuncu bugüne kadar 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde beklenmedik bir şekilde aramızdan ayrıldı.