Nejat Uygur'suz 7 yıl | Video

Nejat Uygur'suz 7 yıl | Video

Öldükten sonra da yaşamak denir ya bazen bir miras bırakmak, bıraktığın mirası topluma mal etmek. Onun mirası kahkalardı. 60 yıldan uzun süre tiyatro yaptı, Anadolu'yu karış karış gezdi. Usta oyuncu Nejat Uygur, 7'nci ölüm yıldönümünde anılıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gülmeye aşıktı, güldürmeye de. Hicvettiğini bile güldürmesiyle meşhurdu. En büyük mirası bıraktığı kahkahalardı. Nejat Uygur, 7 yıl önce bugün dünyaya gözlerini yumdu.

10 Ağustos 1927'de Kilis'te doğdu. Sahne tozunu daha ilkokulda yuttu. Duymuştu bir kere sihirli perdenin sesini, odur budur tiyatroyu bırakmadı.

Vazgeçilmezi tiyatroydu. Orta oyununun önemli ismi İsmail Hakkı Dümbüllü tarafından keşfedildi. Bir daha sahneden inmedi.

1949 yılında Nejat Uygur tiyatrosunu kurdu. Nejla Uygur ile evlendi. 13 yıl karış karış Anadolu'yu gezdi. 5 oğlu oldu ama kendisinin deyimi ile armut ağacının dibine sadece ikisi düştü. Süheyl ve Behsat Uygur kardeşler onun yolundan gitti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geleneksel Türk tiyatrosuna önem verdi. Temel Türk tiyatrosunu modernize ederek oyunlarını kurguladı. "Alo orası tımarhane mi?", "Hastane mi? kestane mi?", "Son umudum Milli Piyango" gibi oyunları sahneye taşıdı.

Devlet sanatçısıydı. Beyaz Melek, Vizontele Tuğba filmleriyle beyaz perde de göründü. 1999 yılında 22. Avni Dilligil Tiyatrosu'nda onur ödülünü aldı.