Yıldız Kenter kimdir? Yıldız Kenter kaç yaşındaydı, kızı ve kardeşi kim?

Yıldız Kenter kimdir? Yıldız Kenter kaç yaşındaydı, kızı ve kardeşi kim?

Yıldız Kenter geçtiğimiz akşam gelen vefat haberiyle sevenlerini yasa boğdu. Vefat haberi sonrası sevenleri usta oyuncunun yaşamıyla ilgili detayları merak ediyor. Peki, Yıldız Kenter kaç yaşındaydı? Yıldız Kenter’in kızı ve kardeşi kimdir? İşte, merak edilen detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yıldız Kenter vefat haberiyle sevenlerini yasa boğdu. Vefat haberi sonrası “Yıldız Kenter kaç doğumlu?” ve “Yıldız Kenter’in kızı ve kardeşi kim?” sorularının cevabı araştırılıyor. Peki, Yıldız Kenter kimdir? Kaç yaşında vefat eti? İşte, merak edilen detaylar…

YILDIZ KENTER KİMDİR?

1928’de İstanbul’da dünyaya gelen Yıldız Kenter 91 yaşında yine İstanbul’da dünyaya geldi. Yıldız Kenter tiyatroya olan ilgili çocukluk yıllarında başladı. Kenter, tiyatroya ilk adımını Ankara Çocuk Tiyatrosu’nda attı, Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi ardından da 11 yıl Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı.

Sonda İstanbul serüveni geldi. İstanbul Devlet Konservatuvarı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Rockefeller bursu kazanarak ABD’de ve İngiltere’de oyunculuk teknikleri üzerine eğitim aldı. Yine ABD’de oyunculuk metotları üzerine çalışmalar yaptı. Sahneye ilk çıkışı 1948 yılında William Shakespeare’nin ‘12. Gece’ oyunu ile oldu, o günden sonra da perde hiç kapanmadı Kenter için.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyaca ünlü yazarların çok sayıda eserine hayat verdi. 100’ün üzerinde tiyatro oyununda ve 20’nin üzerinde filmde rol aldı.

Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs'ta; Türkçe ve İngilizce oyunlar sahneledi. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştıktan sonra, 1962'de kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile "Kent Oyuncuları Topluluğu"nu kurdu. Ve aynı yıl, tiyatroya hizmetleri nedeniyle "Yılın Kadını" ödülünü aldı.

1968'de İstanbul'da Kenter Tiyatrosunu kurdu. 1981'de devlet sanatçısı ünvanına layık görüldü. Sinema oyuncusu olarak üç kez "Altın Portakal" kazandı. Kenter'in ünü sınırları da aştı. Birçok ülke, sanatçıyı ödüle layık buldu. Onlardan biri de Finlandiya Kadın Kuruluşu tarafından verilen "Yüzyılın En Başarılı Yüz Kadınından Biri" ödülüydü.

YILDIZ KENTER’İN KIZI

Yıldız Kenter ve Nihat Akçan'ın kızı olan Leyla Kenter 1952 yılında İstanbul'da doğdu. Gençlik yıllarında annesiyle birlikte birkaç filmde yer alan Kenter, dönemin siyasi baskılarından dolayı yurt dışına yerleşmiştir. Bir dönem Kenya'da yaşayan Leyla Kenter, Cambridge’de iki fakülte bitirmiştir. Kansere yakalanan Leyla Kenter bir ameliyat geçirmiş ancak şu anki sağlık durumu hakkında bir bilgi yok. Leyla Kenter, bir büyükelçi ile evlidir. Leyla Kenter'in soyadı evlendikten sonra Tepedelen olarak değişmiştir.