None

Mehmet Coşkundeniz, Haydar Dümen'in son günlerini anlattı

A A

11.02.2022 - 14:43 Son Güncelleme:

Psikiyatrist ve Yazar Haydar Dümen, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. CNN TÜRK canlı yayınına konuk olan çalışma arkadaşı Posta Gazetesi Yayın Koordinatörü Mehmet Coşkundeniz, Türkiye'nin en renkli doktorunun son günlerini anlattı.

Mehmet Coşkundeniz, şunları söyledi:

Her şeyden önce Türkiye'nin en renkli doktoruydu. Bugün sokağa çıksak, yoldan herhangi birine, hangi yaş grubunda olursa olsun "Haydar Dümen kimdir?" diye sorsak bir cevabı vardır. Türkiye'nin tanıdığı, Türkiye'ye hem mizahi yolla hem bilimsel olarak bir çok şeyi öğreten, özellikle cinsellik konusunda ayıbın, utancın olmadığını anlatan bir kişilikti. 2004 yılından beri Posta gazetesinde beraber çalışırdık. Aslında bizim gazetede yazmadan önce elini ayağını çekmişti bu işlerden ama biz tekrar razı ederek tekrardan Türkiye'ye mâl olmasını sağladık. Bunca yıl onunla birlikte çalışmış olmaktan her şeyden önce çok mutluyuz.

Kaybı bizim için çok üzücü oldu. Haydar Hoca maalesef 10 gündür hastanedeydi, koronavirüs tedavisi görüyordu. Ama ne yazık ki bu hastalık Haydar Hocamızı aramızdan aldı. Çok üzgünüz. Gazeteye çok sık gelmese de her ziyaretinde eli kolu dolu gelir, arkadaşlarla mutlaka oturur sohbet eder, onun engin bilgisinden biz de yararlanmak isterdik. Otururduk kendisiyle sohbet ederdik. Çok önemli bir değeri kaybettik. Türkiye'ye gerçek anlamda cinselliği öğreten bir insan diyebiliriz Haydar Dümen için.

Haydar Hocamızla biz senede 1-2 kere röportaj yaparız. Hem onu tekrar okuyucuya tanıtmak için hem de 1 sene içerisinde ne yaptıysa anlatması için. Açıkçası bizi en çok şaşırtan evinde beslediği karga olmuştu. Bu karga penceresine geliyordu sürekli ve bir türlü gitmek bilmiyordu. Kargaya evet birazcık yem veriyor, besliyor ama karga resmen evin bir üyesi haline geliyor. O kargayı eve alıyor. Ben de o zaman şunu sormuştum. 'Haydar Hocam hani derler ki karga nankördür, insanın gözünü oyar. Akşam yattığınızda korkmuyor musunuz evin içinde? Bana da demişti ki 'Evladım kargadan korkmayacaksın, nankör insandan korkacaksın. Ben hayatım boyunca o kadar nankör insan gördüm ki kargada sadakati öğrendim.' demişti. Bu da bizim kulağımıza küpe olmuştu.

Eşi Gül Dümen de hastanede koronavirüs tedavisi görüyor. Ona da acil şifalar dileyelim.

10 liralık benzinle iş yerini 10 saat ısıtacak

10 liralık benzinle iş yerini 10 saat ısıtacak