magazin haberleri

Bazen ağlattı, bazen güldürdü.

Video: Bazen ağlattı, bazen güldürdü.

Tiyatro ve sinema dünyasından bir ustayı daha kaybettik. Ünlü sanatçı Rasim Öztekin 62 yaşında hayata veda etti. Bir ömre çok sayıda oyun dizi film sığdırdı. Dümbüllü'nün Kavuğunun'da emanetçisiydi.

 

Kel Hasan Efendi’den İsmail Dümbüllü'ye ardından sırasıyla Münir Özkul, Ferhan Şensoy’a devredilen kavuğun 5. emanetçisi. Rasim Öztekin, 1959 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. Sahne yaşamında ilk deneyimlerini 1977 yılında Kadıköy Halk Eğitim, İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Nöbetçi Tiyatro’ da amatör çalışmalarla edindi. 1980 yılının Kasım ayında Ferhan Şensoy’un orta oyuncular topluluğunda profesyonel tiyatro sanatçılığına başladı. 1980-1992 yılları arasında "Şahları da vururlar", "Kahraman bakkal süpermarkete karşı", "İçinden tramvay geçen şarkı", "İstanbul’u satıyorum", başta olmak üzere orta oyuncular Tiyatrosu’nun tüm oyunlarında rol aldı.

Tiyatronun yanı sıra birçok dizi film ve şov programında da yine onu gördük. Bir Günlük aşk hikayesi, 72. Koğuş, Arabesk, Tersine dünya, Passion du turca, Pardon ve Şans kapıyı çalınca isimli filmlerde oynadı. Köşedönücü, Biraz düş, biraz gülüş, Eğrisiyle doğrusuyla, Bir yaz gecesi eğlencesi, Boş gezen ve kalfası, Başka İstanbul yok ve Yeni hayat isimli televizyon yapımlarında rol aldı.

TRT’ye program metin yazarlığı ve bir dönem Akşam Gazetesi’nde, 2004 yılında da Star Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. 2005 te yine Gani Müjde’nin yazdığı Mehmet Ergen’ in sahnelediği “Yıldızların altında” müzikalinde, Beyazıt Öztürk ve Candan Erçetin‘ le başrolü paylaştı.

2005 yılının eylül ayında gazeteci Esra Kazancıbaşı ile Atina’da evlendi. Rasim Öztekin’in ilk evliliğinden 1987 doğumlu Pelin Öztekin adında bir kızı var. 2009'un Ocak ayında "boş gezen ve kalfası" adlı oyununu oynarken rahatsızlandı. Ve kalbine pil takıldı.

2014 yılında Müfit Can Saçıntı’nın yönetmenliğini yaptığı, senaryosunu Birol Güven’in kaleme aldığı “Mandıra filozofu” adlı filmde başrollerinde müfit can saçıntı, Rasim Öztekin, Begüm Öner, Kemal Kuruçay, Eser Eyüboğlu, ve Ayda Aksel paylaştı.

2016 yılında Hasan Efendi'nin kavuğu, Ferhan Şensoy tarafından kendisine devredildi. Geçirdiği kalp rahatsızlığı sonrası tiyatro ve sahnelerden uzak kalan Öztekin, kavuğu meslektaşı Şevket Çoruh’a devretmişti. Son olarak harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen törende konuşmuştu.

Son yaşadığı kalp rahatsızlığından bu kez kurtulamadı 62 yaşında hayata veda etti.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS