hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ÖTV muafiyetli araçlarda üst limit 1 milyon 591 bin TL oldu

  Engelli vatandaşların ÖTV muafiyetli sıfır araç alımlarında 2024 yılı üst sınır netleşti. Limit, 1 Ocak 2024’ten itibaren yüzde 58 oranında arttı. Detayları, CNN TÜRK Muhabiri Gökçe Tümer, TOEF Sosyal İşler Sorumlusu Ahmet Bağbekleyen’e sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “ÖTV muafiyetli araçların yılda bir sefer her yıl başı hem enflasyon oranı hem de yeniden değerlendirme oranına göre limit yeniden belirleniyor ve bir genelgeyle yayınlanıyor.”

  Engellilerin merakla bekledikleri bir rakamdı. ÖTV muafiyetli araç alımında üst limit arttırıldı. Rakamlar Resmi Gazete’de yayımlandı. 2023 yılında 1 milyon 4 bin 200 lira olan ÖTV istisnası tutarı yüzde 58,46 oranında yükseltildi. Yeni üst limite göre engelliler 1 milyon 591 bin 200 liraya kadar araç satın alabilecek.

  ÖTV muafiyetli araçlarda üst limit 1 milyon 591 bin TL oldu

  TOEF Sosyal İşler Sorumlusu Ahmet Bağbekleyen konuyla ilgili, “Geçen yıl 1 milyon 4 bin 200 liraydı bu yıl yeni yayınlanan genelgeyle birlikte 1 milyon 591 bin 200 liraya çıktı. Dolayısıyla bu limitin üstündeki araçları ÖTV muafiyetiyle almak mümkün” ifadelerini kullandı.

  Açıklanan rakamlara göre engellilerin satın alabileceği araç modelleri de arttı. “Şu anki fiyatlarla araç fiyatlarıyla geçen yıl alabildiğimiz araçların bir beş altı model üstüne çıktı. Bu yıl fiyatlarla daha uygun araçlar alınabilecek ama araçların fiyat gelişim süreçlerini de takip etmek gerekiyor.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow