hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Arı sokmasına dikkat!

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Arı sokması, kimi zaman ölümle sonuçlanabiliyor. Peki bu durumla karşılaşanlar ne yapmalı? CNN TÜRK Muhabiri Emel Telli ve kameraman Ümit Sertabiboğlu, Acil Tıp Uzmanı Dr. Erkan Temizkan’a sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Süreç ufak bir şişlikle başlıyor, nefes darlığına kadar ilerliyor. Alerjik reaksiyonlara neden oluyor. Arı sokması, ölüme bile sürükleyebiliyor.

  Bunun son örneği Şanlıurfa Ceylanpınar'da yaşandı.60 yaşındaki Mehmet Almas, arı sokması sonucu fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Ancak tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı. Bu da arı alerjisi ve buna karşı alınması gereken önlemleri bir kez daha gündeme getirdi.

  Arı sokmasına dikkat

  Arı sokması her kişide aynı belirti göstermiyor. Kimi ufak belirtilerle süreci atlatıyor kiminde ise bu süreç daha tehlikeli boyutlara yol açabiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Konuyla ilgili konuşan Acil Tıp Uzmanı Dr. Erkan Temizkan, “Arı sokmalarında en önemli şey o kişinin, arının iğnesine karşı hassas olup olmamasıdır. Kaşıntı, kızarıklık ve şişlik şeklinde belirtiler olabilirken hassasiyeti varsa bu kişiler yanında iğne taşımaları gerekir. Eğer hassasiyeti varsa dakikalar içerisinde bu şok dediğimiz tablo ortaya çıkar müdahale edilmezse ölüme sürükler” ifadelerini kullanırken, arı sokmasında ani reaksiyonlara karşı en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasını önerdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow