Asbest tehlike saçıyor

Asbest tehlike saçıyor

Binalarda kullanılan asbest enkaz çalışmalarında sağlık riski oluşturuyor. Asbest Söküm Uzmanları Derneği Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt, asbestin ölümcül olabileceği ve tedbir alınması gerektiği konusunda uyarıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Deprem sonrası gerek enkaz ve moloz çalışmalarında ve gerekse hasarlı binaların yıkımlarında çok ciddi miktarda asbest ve diğer tehlikeli maddeler açığa çıkmaktadır.” Bu uyarı, Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari tarafından enkaz çalışması yapan kişiler için yapıldı.

Asbest tehlike saçıyor. 2010 öncesi bina yapımlarında kullanılan bu mineral, enkaz çalışmalarında sağlık riski oluşturuyor. Asbeste ilişkin tanımlamada bulunan Mehmet Şeyhmus Ensari, “Asbest doğada bulunan bir mineraldir 3000'den fazla kullanım alanı bulmuştur. Asbestin kimyasallara karşı da dirençli olması nedeniyle tercih edilmiştir ve mucize bir minerallerdir. Ancak ölümcül etkisi vardır” ifadelerini kullanırken, enkaz çalışmaları yapan kişilerin bireysel olarak alması gereken tedbirleri de “Muhakkak ki toz maskesi, muhakkak ki tek kullanımlık tulumlar, gözlük özellikle gözlere kaçan partiküller, eldiven özellikle eldivende cilt kanserinden koruyacaktır çalışanlarımızı” şeklinde sıraladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamıGöğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda oluşabilecek sonuçları, “Bu mineralin solunmasında özellikle akciğerde birikime yol açıp akciğerin kendisinde o birikime bağlı bir reaksiyon oluşturur. Ani solunum sıkıntısı, öksürük, nefes darlığı yapabilir ama esas olarak kötü ve korkutucu etkisi tabii ki özellikle 20 yıldan sonraki dönemde maruz kalan kişilerin bir bölümünde akciğer kanseri ve akciğer üzerindeki zarlarda mezoteknomat dediğimiz oldukça ürkütücü kötü bir kanser türüne sebep olabilir” sözleriyle açıkladı.

Deprem sonrası 'asbest' tehlikesi

Deprem sonrası 'asbest' tehlikesi